Zabiegi

Zabieg stulejki (obrzezanie)

Stulejka to defekt anatomiczny męskiego członka polegający na zwężeniu otworu napletka na żołędzi. Problem ten występuje u chłopców oraz dorosłych mężczyzn i polega na problemach z odprowadzeniem napletka zwłaszcza głównie w trakcie wzwodu. Często niesie to za sobą przykre dolegliwości bólowe oraz problemy podczas współżycia.

Przyczyną tej wady u młodych chłopców (niemożność zsunięcia napletka z żołędzi, która występuje powyżej 3 roku życia) jest niewłaściwe pielęgnowanie dziecka w okresie niemowlęcym (nieodprowadzanie napletka przez rodzica, niedokładne mycie żołędzi z maski), co w konsekwencji prowadzi do częstych stanów zapalnych skóry napletka i stopniowym jej zwężaniu.

U dorosłych mężczyzn przyczyna stulejki jest podoba i wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka, które gojąc się przez bliznowacenie powodują problemy z napletkiem. Schorzenie to znacznie utrudnia współżycie, a także wytrysk nasienia, oraz – jeśli przez dłuższy czas nie zostanie podjęte leczenie chirurgiczne – może doprowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

 

Jak leczy się stulejkę?

Leczenie stulejki u dzieci sprowadza się do leczenia stanu zapalnego oraz przestrzegania higieny. Stan zapalny można niwelować kremami zawierającymi sterydy, które sprawiają, że napletek odkleja się i pełni swoją funkcję. U dzieci w niektórych przypadkach konieczna jest operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Poszerza się ujście napletka, aby można było go swobodnie zsuwać z żołędzia (czasem usuwa się całkowicie napletek).

U młodzieży i u dorosłych mężyzn konieczne jest operacyjne leczenie stulejki (obrzezanie), które zwykle polega na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialna.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest niesie niskie ryzyko powikłań.

Po zabiegu przez 2-4 tygodnie należy szczególnie zdać o higienę członka oraz powstrzymać się od stosunków płciowych.

W naszej Klinice wykonujemy zabieg usunięcia stulejki w znieczuleniu miejscowym. Po wnikliwej konsultacji z lekarzem urologiem Pacjent otrzymuje wyczerpujące wyjaśnienia co do przebiegu samego zabiegu, jak i postępowania pozabiegowego.

 

Nasi specjaliści

Cennik

Urologia

Zabieg obrzezania (stulejki)
1600 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę