Diagnostyka

TESTY COVID-19

TEST COVID-19 Ag 

Test, który wykrywa obecność antygenu samego wirusa SARS-CoV-2 w nosogardzieli człowieka. Do jego wykonania należy pobrać próbkę wymazu z nosa lub gardła za pomocą specjalnej wymazówki, a następnie postępować wg instrukcji dołączonej do zestawu. Na specjalnej płytce (kasetce) po 15-30 min można odczytać wynik.
Test kasetkowy cechuje najwyższa jakość na rynku oraz jest czuły na nowe mutacje koronawirusa (wariant brytyjski i południowoafrykański)
Test rekomendowany jest przez WHO oraz wpisany jest na listę uznanych testów antygenowych przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE

Test przeznaczony jest do samodzielnego wykonania w domu. 

Kiedy wykonać test?

Kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem (obecność objawów: gorączka, osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy), lub chcemy sprawdzić, czy nie jesteśmy zarażeni pomimo braku objawów.

Interpretacja wyników:

wynik ujemny: w naszej nosogardzieli nie wykryto obecności koronawirusa (nie jesteśmy zakażeni)
wynik dodatni: w naszej nosogardzieli wykryto obecność koronawirusa (jesteśmy zakażeni). Test należy potwierdzić genetycznym testem PCR. Należy także poddać się izolacji, aby nie zakażać osób z otoczenia.

Cena testu 150 zł (+ ew. koszt przesyłki kurierskiej lub InPost 15 zł)

TEST anty-COVID-19 IgM/IgG

Test, który wykrywa obecność swoistych przeciwciał przeciwko antygenom wirusa SARS-CoV-2 we krwi. Do specjalnej płytki (kasetki) nanosimy kroplę własnej krwi, a następnie postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do testu, odczytujemy wynik po 10-15 minutach.
Test wykrywa obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi, zatem stwierdza, czy mieliśmy kontakt z wirusem (chorowaliśmy lub przechodziliśmy infekcję bezobjawową).

Test wykrywa oba typy przeciwciał:
IgM – świeże przeciwciała, które pojawiają się po min. 7 dniach od zakażenia
IgG – świadczą o przebytym zakażeniu koronawirusem

Kiedy wykonać test?

Badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 nie powinny być wykonywane u osób, u których objawy infekcji lub kontakt z osobą zakażoną miał miejsce w okresie krótszym niż 7 dni. W tym czasie zalecany jest tylko test RT-PCR, ponieważ przeciwciała mogły zostać jeszcze nie wytworzone przez organizm.

Interpretacja wyników:

IgM i IgG ujemne: nie przechodziliśmy infekcji koronawirusem Covid-19 lub mamy świeże zakażenie, a nasz ogranizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał (tzw. okienko serologiczne, które trwa ok 7-10 dni)
IgM dodatnie – świadczy o niedawnym zakażeniu Covid-19, jednak w tym czasie osoba może nadal zakażać. Należy wówczas poddać się kwarantannie i wykonać potwierdzający test genetyczny ELISA
IgG dodatnie – świadczy o przebytym zakażeniu Covid-19 (objawowym lub bezobjawowym)

UWAGA:
W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego na obecność przeciwciał anty SARS-Cov-2 w klasie IgM i IgG należy postępować tak jak przy dodatnim wyniku w klasie IgM – wykonać test potwierdzenia ELISA oraz zachować kwarantannę izolacyjną.
Obecność obydwu klas przeciwciał oznacza, że kontakt z wirusem może być na tyle świeży, że nie można wykluczyć zakaźności pacjenta.
Dodatkowo obecność IgG świadczy o aktywacji układu immunologicznego i rozpoczętym procesie zdrowienia. Te same przeciwciała powstają na skutek szczepienia.

W naszej Klinice możesz wykonać:
Szybki test kasetkowy – cena 130 zł
Test genetyczny ELISA IgA/IgG – cena 250 z

Wydajemy zaświadczenia o negatywnym teście

Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę