Diagnostyka

EKG

Co to EKG?

Elektrokardiografia (EKG) to proste i nieinwazyjne badanie wykonywane w celu wykrycia chorób serca na podstawie rejestracji jego czynności bioelektrycznej przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze kończyn oraz klatki piersiowej pacjenta. Umożliwia rejestrację rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego. Jest również pomocne w ocenie zmian w sercu towarzyszących innym chorobom.

Sposób wykonania EKG

Elektrokardiografia jest badaniem bezbolesnym oraz całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania oraz opieki po wykonaniu badaniu. Nie ma żadnych ograniczeń co do przyjmowania pokarmów lub płynów przed wykonaniem badania. Badanie EKG może być wykonane w gabinecie lekarskim, w przychodni albo przy łóżku chorego.

W czasie badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej z odkrytymi kończynami i klatką piersiową. Elektrody przymocowuje się na kończynach górnych i dolnych (w okolicy kostek i nadgarstków) oraz na klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek. Standardowo wykonuje się badanie elektrokardiograficzne spoczynkowe 12-odprowadzeniowe.

Żel którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, ponieważ skurcze i drżenia mięśni mogą zaburzyć zapis EKG, uniemożliwiając jego prawidłową interpretację. Otrzymany wynik – w postaci graficznego wykresu analizowany jest przez lekarza, i to od niego należy uzyskać również informacje na temat dalszych zaleceń. Całe badanie trwa zazwyczaj kilka minut i może być powtarzane wielokrotnie. Z uwagi na swój nieinwazyjny charakter badanie pozbawione jest powikłań. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Należy jednak pamiętać, że badanie to ma ograniczoną wartość diagnostyczną i raczej potwierdza obecność nieprawidłowości niż je wyklucza. Innymi słowami – prawidłowy zapis EKG nie wyklucza obecności choroby, natomiast stwierdzenie zaburzeń elektrycznej pracy serca częściej (choć także nie zawsze) jest związane z jego chorobą.

EKG – wskazania

Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest wykonanie tego badania. Należą do nich, między innymi:

  • Przedłużający się, uporczywy ból w klatce piersiowej,
  • Kołatanie serca,
  • Duszności,
  • Omdlenia, utrata przytomności,
  • Choroby: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze,
  • Zawroty głowy,
  • Choroby serca.

Regularne badanie EKG powinny wykonywać osoby, które mają wszczepiony stymulator serca, a także te, które leczą się na arytmię lub inne choroby serca. Nie da się ukryć, że na badanie to co kilka lat powinni zapisywać się również ci, którzy ukończyli 40. rok życia. Co więcej, EKG zleca również lekarz w momencie, gdy kieruje pacjenta na niektóre operacje. Pozwala to sprawdzić, czy planowane znieczulenie nie spowoduje negatywnych i niepożądanych efektów w ciele.

EKG – jak się przygotować?

Należy pamiętać, że do EGK trzeba odpowiednio się przygotować. Mniej więcej godzinę przed planowanym badaniem nie należy pić kawy oraz palić papierosów, gdyż używki mogą wpłynąć negatywnie na wynik, ponieważ przyspieszają tętno i podnoszą ciśnienie. W dniu EKG najlepiej zjeść niewielki posiłek oraz napić się wody. Zbyt pełny żołądek może przyczynić się do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Warto także na kilka dni przed badaniem unikać wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu.

EKG – nieprawidłowości

Gdy EKG wykaże nieprawidłowości, pacjenta czeka pogłębiona diagnostyka, która ma wykazać przyczynę. Bardzo często w dalszej kolejności pacjenci muszą wykonać badania: echo serca oraz angiografię. Co ciekawe, lekarz może również zlecić przeprowadzenie testu wysiłkowego przy wykorzystaniu rowerka stacjonarnego lub bieżni. W ramach pogłębionej diagnostyki bardzo często pacjentom jest zakładany tak zwany Holter EKG, który analizuje przez 24 godziny pracę serca. Dzięki tym wynikom specjalista jest w stanie postawić diagnozę oraz podjąć odpowiednią decyzję, jeśli chodzi o leczenie.

Badanie EKG jest w stanie wykryć wiele chorób serca, między innymi: zaburzenia rytmu, niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał serca, warto zatem wykonywać go w ramach profilaktyki. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług! Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Cennik

Kardiolog

EKG z opisem
120 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę