PrEP i STD

PEP

Czym jest PEP

PEP jest to metoda leczenia, która może zapobiec infekcji wirusem HIV po jego przeniknięciu do organizmu.

Jeśli odbyła(e)ś stosunek analny lub pochwowy bez zabezpieczenia, lub jeśli doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku z kimś, kto jest (lub może być) zarażony wirusem HIV – możesz skorzystać z PEP w celu zmniejszenia ryzyka infekcji wirusem HIV. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwko wirusowi HIV przez okres czterech tygodni.

Kiedy najlepiej stosować

Metoda leczenia PEP przynosi tym lepsze efekty, im wcześniej zostanie zastosowana po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia – musi to nastąpić w przeciągu 48 godzin.

Jeśli zostanie Ci przepisana ta metoda leczenia, otrzymasz receptę na leczenie a leki będziesz mógł / mogła zakupić w aptece całodobowej na terenie Warszawy. Będzie potrzebne wykonanie badania na obecność wirusa HIV ale możesz zgłosić się z własnym imiennym wynikiem badania – tak aby maksymalnie skrócić czas od momentu ekspozycji do przyjęcia pierwszej dawki leku.

Pamiętaj, że w przypadku tego rodzaju profilaktyki bardzo istotny jest czas od ekspozycji – więc w sytuacjach nagłych – dzwoń jak najszybciej od czasu ryzykownego zachowania.

Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę