PrEP i STD

PEP

Czym jest PEP

PEP jest to metoda leczenia, która może zapobiec infekcji wirusem HIV po jego przeniknięciu do organizmu.

Jeśli odbyła(e)ś stosunek analny lub pochwowy bez zabezpieczenia, lub jeśli doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku z kimś, kto jest (lub może być) zarażony wirusem HIV – możesz skorzystać z PEP w celu zmniejszenia ryzyka infekcji wirusem HIV. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwko wirusowi HIV przez okres czterech tygodni.

Kiedy najlepiej stosować

Metoda leczenia PEP przynosi tym lepsze efekty, im wcześniej zostanie zastosowana po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia – musi to nastąpić w przeciągu 48 godzin.

Jeśli zostanie Ci przepisana ta metoda leczenia, otrzymasz receptę na leczenie a leki będziesz mógł / mogła zakupić w aptece całodobowej na terenie Warszawy. Będzie potrzebne wykonanie badania na obecność wirusa HIV ale możesz zgłosić się z własnym imiennym wynikiem badania – tak aby maksymalnie skrócić czas od momentu ekspozycji do przyjęcia pierwszej dawki leku.

Pamiętaj, że w przypadku tego rodzaju profilaktyki bardzo istotny jest czas od ekspozycji – więc w sytuacjach nagłych – dzwoń jak najszybciej od czasu ryzykownego zachowania.

Profilaktyka poekspozycyjna HIV

Profilaktyka ta polega na podaniu kombinacji leków antyretrowirusowych, są nimi zazwyczaj: dwa nukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy i inhibitory proteazy w dość dużych dawkach przez mniej więcej jeden miesiąc. Leki te są w stanie skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa we krwi. Celem tej profilaktyki jest oczywiście niedopuszczenie do zakażenia się wirusem. Warto jednak nadmienić, że metoda ta nie jest skuteczna w 100%, niekiedy może jedynie znacząco obniżyć ryzyko zachorowania, w momencie gdy rzeczywiście jest ono duże. W profilaktyce PEP liczy się czas, należy rozpocząć terapię mniej więcej do 48 h od zaistnienia sytuacji zagrażającej. Wtedy daje ona najlepsze efekty.

Efekty uboczne

Czy podczas stosowania terapii mogą wystąpić efekty uboczne? Tak, pacjentowi podawana jest zintensyfikowana dawka leków, przez co mogą pojawić się: nudności, ból głowy i zawroty, wymioty. Nie są to jednak uciążliwe skutki uboczne, wielu pacjentów przechodzi terapię bez większych problemów.

PEP – profilaktyka w nagłych wypadkach

Należy pamiętać, że profilaktykę PEP stosuje się jedynie w przypadkach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji. Nie może być ona w żadnym wypadku formą leczenia. Osoby, które wiedzą, że mogą być stale narażone na zarażenie się wirusem, powinny rozważyć wdrożenie profilaktyki PrEP, czyli przedekspozycyjnej. Ta terapia polega na przyjmowaniu stale leków zapobiegających zakażeniu HIV. Warto zwrócić zatem na to uwagę i przeanalizować swoją sytuację.

Czy szybkość podjęcia terapii PEP jest istotna?

Badania wykazują, że liczy się w zasadzie każda godzina rozpoczęcia terapii. Zaleca się przyjęcie pierwszej dawki leków już po mniej więcej dwóch dniach, czas ten jednak może wydłużyć się do 72 godzin. Pamiętaj, aby do lekarza zgłosić się z aktualnym wynikiem na obecność wirusa HIV. Możesz go wykonać na własną rękę, co przyspieszy przepisanie leków. Nie należy zapominać też, że wiele punktów pobrań krwi otwartych jest jedynie w godzinach porannych, stąd tak istotny jest czas i szybkie podjęcie działania.

Jeśli masz wątpliwości i pytania, potrzebujesz nagłej konsultacji, skontaktuj się z nami.

 

Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę