Informacje dla pacjenta

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Przedstawiamy naszym zdaniem najpopularniejsze zalecenia przed zabiegami

Jak przygotować się do badania USG

Badanie USG najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku USG jamy brzusznej, układu moczowego, piersi oraz ginekologicznych ważne jest zachowanie pewnych warunków.

USG jamy brzusznej

Przed planowanym badaniem należy pozostać na czczo przez 6 godzin. Powstające podczas trawienia pokarmu gazy jelitowe znacznie utrudniają obrazowanie narządów jamy brzusznej w badaniu USG. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać spożywania ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów, surowych warzyw i owoców oraz nie pić napojów gazowanych. W przypadku wzdęć można przyjąć Espumisan 3x2 tabl. na 24 godziny przed badaniem.

USG układu moczowego

Podobnie jak w przypadku USG brzucha należy pozostać bez jedzenia przez 6 godzin, aby gazy jelitowe nie utrudniały obrazowania narządów układu moczowego.

Na godzinę przed badaniem należy wypić około 1-1,5 litra niegazowanych płynów np. wody, aby wypełnić pęcherz moczowy i nie oddawać moczu.

USG piersi

USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba pamiętać, że na badanie najlepiej jest zgłosić się pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego.