Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Przedstawiamy naszym zdaniem najpopularniejsze zalecenia przed zabiegami
Jak przygotować się do badania USG
Badanie USG najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku USG jamy brzusznej, układu moczowego, piersi oraz ginekologicznych ważne jest zachowanie pewnych warunków.
USG jamy brzusznej
Przed planowanym badaniem należy pozostać na czczo przez 6 godzin. Powstające podczas trawienia pokarmu gazy jelitowe znacznie utrudniają obrazowanie narządów jamy brzusznej w badaniu USG. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać spożywania ciężkostrawnych i wzdymających pokarmów, surowych warzyw i owoców oraz nie pić napojów gazowanych. W przypadku wzdęć można przyjąć Espumisan 3x2 tabl. na 24 godziny przed badaniem.
USG układu moczowego
Podobnie jak w przypadku USG brzucha należy pozostać bez jedzenia przez 6 godzin, aby gazy jelitowe nie utrudniały obrazowania narządów układu moczowego.
Na godzinę przed badaniem należy wypić około 1-1,5 litra niegazowanych płynów np. wody, aby wypełnić pęcherz moczowy i nie oddawać moczu.
USG piersi
USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba pamiętać, że na badanie najlepiej jest zgłosić się pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego.