Diagnostyka

Dermatoskopia

Badanie dermatoskopowe – dermatoskopia

Dermatoskopia to badanie diagnostyczne, które odgrywa największą rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry

Badanie dermoskopowe (dermatoskopowe) polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem (zazwyczaj 10-krotnym) i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż aparat (dermatoskop) przykłada się do powierzchni badanej skóry.

Badanie daje możliwość obliczenia tzw. wskaźnika dermatoskopowego (TDS) – im większa asymetria zmiany, bardziej nieregularne granice, większa różnorodność kolorów i liczba elementów strukturalnych widocznych w dermoskopii, tym wyższy będzie wynik TDS, a tym samym zalecane wycięcie wysoce podejrzanej zmiany.

Jak wygląda dermatoskop?

Podczas wykonywania dermatoskopii wykorzystuje się specjalne urządzenie, które wyposażone jest w powiększającą 10-, 20-krotnie soczewkę. Co więcej, sprzęt ma również wbudowane, własne źródło światła, co pozwala lekarzowi na przejrzyste obejrzenie zmiany zlokalizowanej na ciele. Dzięki użyciu dermatoskopu można od razu również wychwycić cechy, które mogą świadczyć o podziale komórkowym oraz o unaczynieniu brodawki.

Jak przebiega badanie dermatoskopem?

Nie należy obawiać się badania dermatoskopem, ponieważ jest ono całkowicie bezinwazyjne i przebiega bez naruszanie powłok skórnych. Nie wymaga interwencji chirurga, ani też specjalnego przygotowania przez pacjenta. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje lekarz podczas badania, jest zwilżenie skóry, by doszło do tzw.  immersji. Zjawisko to pozwala na zwiększenie obrazu, który uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu dermatoskopu. Po tych czynnościach następuje ocena zmiany według przyjętych schematów. Podczas tej czynności sprawdza się, m.in. linie, koła, grudki, kropki, pseudopodia danej zmiany. Parametry łączą się ze sobą, tworząc charakterystykę danego rodzaju odbarwienia na skórze. Dzięki temu dermatolog może sklasyfikować, czy w pieprzyku doszło do podziału komórek, rozrostu tkanki itp.

Kolejnym, istotnym elementem, który podlega diagnostyce, jest oczywiście kolor. Na tej podstawie również można stwierdzić, czy dana zmiana mieści się jeszcze w granicach normy czy nastąpiło duże jej przebarwienie. Poza tym ocenie zostaje poddany, m.in. ogólny kształt pieprzyka, wielkość czy wypukłość.

Kto powinien zgłosić się na dermatoskopię?

Badanie to powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zaobserwowały na swoim ciele nagłe pojawienie się sporego pieprzyka lub też stwierdziły, że ich dotychczasowe zmiany barwnikowe rozrosły się, czy przebarwiły się. Szybka konsultacja i trafnie postawiona diagnoza pozwalają na natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zapraszamy serdecznie do umawiania wizyt w naszym gabinecie.

Nasi specjaliści

Cennik

Dermatolog

Dermatoskopia
250 zł
Konsultacja + dermatoskopia
400 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę