Diagnostyka

Doppler naczyniowy

Badanie dopplerowskie(USG Doppler)

Badanie dopplerowskie, inaczej nazywane też USG Doppler tętnic i żył pozwala na dokonanie oceny ich stanu. Jest ono również pomocne we wskazywaniu konkretnych miejsc, w których pojawiły się zmiany chorobowe, takie jak np. zwężenia, żylaki, zakrzepy żylne, zatory lub tętniaki. Nie da się ukryć, że nadmierne zwężenie żył czy też tętnic pod postacią blaszki miażdżycowej lub zakrzepów, może doprowadzić do poważnych powikłań, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta.

Odkładanie się blaszek miażdżycowych lub też powstawanie zatorów może doprowadzać do bardzo groźnych stanów zagrażających życiu, takich jak zawał serca, udar mózgu i czy zatorowość płucną. Choroby te zwykle występują nagle, gdyż nie powodują one przez długi czas żadnych konkretnych dolegliwości. Warto zatem zgłosić się na kontrolne badanie dopplerowskie.

Jak wygląda badanie dopplerowskie?

Badanie to wykonywane przy użyciu tzw. USG Dopplera. Przebiega bardzo podobnie do tradycyjnego badania ultrasonografem. Głowica przykładana jest bezpośrednio do ciała, np. kończyn dolnych, a na monitorze pojawia się obraz. Dzięki temu można bezinwazyjne sprawdzić stan przepływu krwi przez żyły i tętnice. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nie trzeba także specjalnie się do niego przygotowywać. Warto jedynie dodać, że w przypadku badania dopplerowskiego tętnic nerkowych i wątroby trzeba zgłosić się na czczo.

Przed zabiegiem pacjent zdejmuje ubranie z miejsc, w których wykonywane będzie badanie i kładzie się na kozetce lub stoi na specjalnym podeście. Następnie lekarz smaruje miejsce odpowiednim żelem i przykłada głowicę. Co ciekawe, badaniu temu towarzyszy dźwięk sygnalizujący przepływ krwi przez żyły i tętnice.

Badanie Dopplerem – kiedy wyniki?

Wyniki z badania przeprowadzonego Dopplerem naczyniowym otrzymuje się od razu. Lekarz na bieżąco kontroluje stan żył i tętnic oraz informuje pacjenta, czy wszystko jest w porządku. Po wykonaniu badania dopplerowskiego lekarz może skierować pacjenta na zabieg lub też przepisać mu konkretne leczenie farmakologiczne.

Wskazania do wykonania badania USG Doppler:

  • Żylaki kończyn dolnych
  • Miażdżyca tętnic
  • Zimne stopy, chromanie przestankowe (silny ból nóg po przejściu niewielkiego odcinka)
  • Obrzęki nóg
  • Pajączki naczyniowe widoczne na skórze nóg
  • Zakrzepica żył kończyn dolnych
  • Choroba wieńcowa
  • Przebyty udar mózgu
  • Diagnostyka duszności (diagnostyka zatorowości płucnej)
  • Diagnostyka zawrotów głowy (Doppler tętnic szyjnych i kręgowych)

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką, w celu umówienia wizyty do naszych chirurgów naczyniowych (dr Dawid Ojo i dr Daniel Myśliński).

Cennik

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych
250 zł
USG Doppler żył / tętnic - 1 kończyna
250 zł
USG Doppler żył / tętnic - obie kończyny
350 zł
USG Doppler stawu
220 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę