Blog

Stulejka – kiedy leczenie operacyjne?

Stulejka, czyli zwężenie napletka, uniemożliwia zsuwanie napletka do rowka zażołędnego. U chłopców do trzeciego roku życia napletek jest mało elastyczny, a zalegająca pomiędzy nim a żołędzią wydzielina tłuszczowa, utrudnia jego odciąganie. Jest to zjawisko dość powszechne i nazywa się je stulejką fizjologiczną.

Dopóki nie wiąże się z występowaniem stanów zapalnych czy dolegliwości bólowych, nie powinno budzić niepokoju. Co jednak, jeśli po ukończeniu przez dziecko trzech lat, problem nie znika? Jak wygląda leczenie stulejki u dorosłych? Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy trzeba podjąć leczenie operacyjne.

Czy stulejka u dzieci wymaga leczenia operacyjnego?

Po trzecim roku życia, przy prawidłowej pielęgnacji, mastka powinna zacząć się samoistnie wypłukiwać i powodować stopniowe odklejanie się napletka. Jeżeli jednak taka sytuacja nie następuje, należy zgłosić się do lekarza. Chirurg, po dokładnym zbadaniu pacjenta, wdroży odpowiednie metody leczenia.

W wielu przypadkach zleca się stosowanie kremu ze sterydami, który zmiękcza i uelastycznia blaszkę napletka. Dzięki temu możliwe powinno stać się jej zsunięcie.

 

Stulejka – leczenie operacyjne u młodzieży i dorosłych

Zupełnie inaczej wygląda problem stulejki u starszych dzieci oraz u dorosłych. Defekt ten jest w tym przypadku spowodowany zwykle zaniedbaniami w sferze higieny osobistej. Konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji penisa mogą być przewlekłe stany zapalne. Nieleczone, powodują bliznowacenie, a co za tym idzie, problemy z napletkiem. Osobie chorej doskwiera silny ból oraz dyskomfort w czasie współżycia.

Stulejki nie warto ignorować!

Długo ignorowane objawy, mogą doprowadzić nawet do chorób nowotworowych. Dlatego w przypadku dostrzeżenia problemu u młodzieży i osób dorosłych, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Prawdopodobnie zleci on wykonanie zabiegu, który będzie polegał na usunięciu zwężonej części napletka. Niekiedy konieczne jest usunięcie napletka w całości (obrzezanie).

Leczenie takie przebiega w znieczuleniu miejscowym i pozwala pacjentowi w krótkim czasie wrócić do zdrowia. Po operacji stulejki napletek można swobodnie i bezboleśnie zsuwać z żołędzi. Specjalistą, który leczy stulejkę jest lekarz urolog, którego znajdą Państwo w naszym Centrum Medycznym.