Blog

Kwas hialuronowy – lekiem na ból stawów

Kwas hialuronowy, nazywany “eliksirem młodości”, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a zwłaszcza w kosmetologii, okulistyce, ortopedii i reumatologii. Jest on substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, a największe jego ilości zawiera skóra, płyn stawowy (maź) oraz ciecz w oku.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest zatrzymywanie wody, toteż odpowiada on za właściwe uwodnienie tkanek, ich jędrność i elastyczność. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za sprężystość chrząstki stawowej. Sprawia, że płyn stawowy posiada lepko-sprężyste właściwości, co odgrywa zasadnicze znaczenie w prawidłowym ruchu stawu. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów stężenie kwasu hialuronowego zmniejsza się, co powoduje degradację chrząstki, ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości kończyny.

Jedną z najlepszych metod leczenia nieoperacyjnego w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza kolan, okazała się wiskosuplementacja. Polega ona na podawaniu zastrzyków kwasu hialuronowego do wnętrza stawu, celem uzupełnienia jego ubytków. W bezbolesnych iniekcjach podaje się 3-5 dawek kwasu w odstępach 1-2 tygodniowych. Na rynku istnieje wiele preparatów kwasu hialuronowego, różniące się jego stężeniem i objętością. Większość z nich przeznaczona jest do iniekcji 3-5-krotnych, lecz dostępne są też preparaty do jednokrotnego wstrzyknięcia. Rolą kwasu hialuronowego jest polepszenie lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu.

Samo podanie kwasu jest zabiegiem niemal bezbolesnym, wykonywanym w warunkach gabinetu lekarskiego podczas wizyty. Po podaniu zastrzyku do stawu pacjent może wrócić do domu bez szczególnych ograniczeń. Warto dodać, że preparaty kwasu hialuronowego nie są przeciwwskazane u osób z chorobami przewlekłymi ani alergików.