Blog

Jakie szczepienia przed wyjazdem w tropiki?

Przed zarezerwowaniem podróży do ciepłych krajów koniecznie trzeba zainteresować się obowiązkowymi i zalecanymi szczepieniami. Nie da się ukryć, że zaszczepić trzeba się mniej więcej 3 miesiące przed wylotem. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jakie szczepienia wykonuje się przed podróżą na kontynent afrykański lub azjatycki?

Gdzie zasięgnąć porady w sprawie szczepień przed wycieczką w tropiki?

Kilka miesięcy przed planowanym urlopem, warto udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista poradzi, jakie szczepienia należy wykonać, a jakie są jedynie zalecane w regionie, do którego jedziesz. Pamiętaj, że nieprzyjęcie dawki obowiązkowej szczepionki przeciwko niektórym chorobom, wiąże się z trudnościami podczas przekraczania granicy. Co istotne, lekarz medycyny podróży podpowie także, w jaki sposób zadbać o higienę w tropikach, a także czego unikać oraz, jak przygotowywać posiłki w tych krajach.

Ile czasu przed podróżą należy się zaszczepić?

Szacuje się, że od 6 do 8 tygodni przed wyjazdem należy przyjąć szczepionki. Warto zatem się nieco wcześniej zainteresować tym tematem, aby nie wykonywać szczepień na ostatnią chwilę. W niektórych przypadkach, by uzyskać odpowiednią ochronę, konieczne jest przyjęcie kilku dawek, tak zwanych przypominających, w określonych odstępach czasowych.

Szczepionki dla podróżujących są podawane zwykle w tradycyjny sposób, czyli są zastrzykiem domięśniowym lub też podskórnym. Niekiedy można je przyjąć także w formie tabletek doustnych, jak np. w przypadku szczepionki na cholerę.

Jakie są przeciwwskazania przed szczepieniem?

Do szczepienia dopuszcza każdorazowo lekarz, natomiast warto wiedzieć, że przed dokonaniem mini zabiegu, należy być zdrowym. Nie można mieć infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki, kaszlu, czy być ogólnie przeziębionym. Lista szczepień obowiązkowych różni się, zależy w dużej mierze od regionu, do którego się wybierasz, natomiast jest kilka typowych szczepień, które warto i tak wykonać przed podróżą w tropiki.

Jakie warto wykonać szczepienia przed wylotem w tropiki?

  • przeciwko WZW typu A oraz B,
  • przeciwko tężcowi i błonicy,
  • przeciwko cholerze,
  • przeciwko durowi brzusznemu,
  • przeciwko żółtej gorączce,
  • meningokokom,
  • przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu,
  • przeciwko odrze, jeśli dzieciństwie nie przyjmowało się tej szczepionki.

Jak zapobiec zachorowaniu na tropikalną chorobę?

Oprócz zapisania się na szczepienie warto przedsięwziąć określone kroki, by zabezpieczyć się przed zachorowaniem. W tropikach przede wszystkim dobrze jest mieć ze sobą preparat odkażający i różnorodne materiały opatrunkowe. Warto także zabrać ze sobą leki na biegunkę i przeciwbólowe. Nie da się ukryć, że podróżując do Afryki, a nawet do Azji trzeba mieć przy sobie stale preparaty odstraszające owady. Jeśli jesteś alergikiem, nie zapomnij swoich leków, warto także poprosić lekarza o przepisanie dawki adrenaliny. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które mają uczulenie na jad owadów.

Przed wylotem do ciepłych krajów należy się zaszczepić. Niektóre szczepienia są obowiązkowe, inne jedynie zalecane. Wszystko zależy jednak od tego, do jakiego regionu dokładnie lecisz. Pamiętaj, że konkretne dawki musisz przyjąć mniej więcej od 6 do 8 tygodni przed wylotem, dlatego rozsądniej jest zainteresować się tematem mniej więcej 3 miesiące wcześniej. Jednymi z głównych i obowiązkowych szczepień są między innymi te przeciwko żółtej gorączce oraz meningokokom.