Blog

Jak leczyć nawracające krwotoki z nosa?

Krwotok z nosa, inaczej nazywany krwią z nosa, jest dolegliwością dosyć powszechną, która zdarza się praktycznie każdemu. Przyczyn tego zjawiska może być naprawdę sporo, od błahych, po te poważne wymagające interwencji lekarskiej. Jak leczyć zatem nawracające krwotoki z nosa? Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Krwotok z nosa (krew z nosa)

Błona śluzowa nosa jest naprawdę bogato unaczyniona, co sprzyja pojawianiu się niespodziewanych i nagłych krwotoków. Jeśli płynąca krew z nosa jest jedynie incydentem, nie należy się obawiać. Niepokojące natomiast powinny być nawracające krwotoki z nosa. Przypadłość ta wymaga oczywiście interwencji lekarskiej, ponieważ żadne domowe sposoby nie są w stanie zaradzić takim krwotokom. Warto zatem tego nie lekceważyć.

Krwotok z nosa – przyczyny

Około 30% przyczyn związanych z pojawieniem się krwotoku z nosa ma charakter miejscowy, najczęściej należą do nich:

 • uraz – niespodziewanie uderzenie, wdychanie toksycznych lub drażniących substancji, niektóre zabiegi wykonywane w jamie nosowej,
 • ubytki w przegrodzie nosa,
 • zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa,
 • nowotwory jamy nosa lub zatok.

Większość pojawiających się przyczyn krwotoku z nosa ma natomiast charakter ogólny. Są to:

 • choroby układu krążenia – najczęściej można wyróżnić miażdżycę naczyń oraz nadciśnienie tętnicze,
 • wrodzone skazy krwotoczne: małopłytkowość lub hemofilia,
 • choroby zakaźne,
 • mocznica, niewydolność wątroby.

Długotrwałe krwawienie z nosa

Codzienne i przedłużające się krwawienie z nosa, trwające nawet do 20 minut, które dosyć trudno zatamować, powinno wzbudzić Twój niepokój. Nawracające krwawienie z nosa jest sygnałem do tego, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza laryngologa. Być może cierpisz na jedną z wyżej przytoczonych chorób, dlatego konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań. Pamiętaj, jednak aby nie leczyć się samodzielnie, fachowa diagnoza z pewnością pomoże Ci uporać się z tym problemem. Lekarz zleci dodatkowe badania, opracuje konkretne leczenia.

Co jeszcze może być powodem krwotoków z nosa?

Delikatne krwawienie z nosa może mieć także inne przyczyny. Niekiedy płynąca krew z nosa może pojawić się w przypadku przemęczenia organizmu lub podrażnienia śluzówki alergią lub nadmiernym katarem. W tych sytuacjach zwykle nie jest konieczne umawianie wizyty u laryngologa, natomiast jeśli niepokoi Cię krwawienie z nosa spowodowane, na przykład alergią czy przedłużającym się katarem, skonsultuj się z lekarzem.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Pamiętaj, że krwotok z nosa trzeba spróbować od razu zatamować. Jakie kroki należy przedsięwziąć, aby uporać się z tym problemem?

 • pochyl się do przodu, dzięki temu krew będzie mogła swobodnie wypływać z Twojego nosa, a Ty się nie zachłyśniesz,
 • połóż zimny okład w miejscu krwawienia, na przykład na grzbiecie nosa lub też w okolicach górnej części karku,
 • dociśnij palcami skrzydełka nosa do przegrody nosowej,
 • poczekaj do momentu ustąpienia krwotoku z nosa. Jeśli natomiast krew nie przestaje płynąć, koniecznie udaj się do najbliższego punktu lekarskiego lub dyżuru nocnego.

Jak zatem leczyć nawracające krwotoki z nosa? Dobrze jest wiedzieć, że nie istnieją żadne domowe sposoby, które pozwolą uporać się z tym problemem, ponieważ konieczne jest zgłoszenie się do lekarza laryngologa. Nie warto zwlekać z przedłużającym się krwotokami z nozdrzy, ponieważ mogą one sygnalizować chorobę wymagającą leczenia farmakologicznego. Pamiętaj o przedsięwzięciu odpowiednich kroków w przypadku wystąpienia krwotoku u Ciebie lub osoby znajdującej się w Twoim pobliżu.