Blog

Jak chronić skórę przed odwodnieniem?

Cechami charakterystycznymi dla odwodnionej skóry są oczywiście: przesuszenie, łuszczenie się naskórka, czy matowy wygląd. Niestety, bardzo wiele osób boryka się z tym problemem, nawet o tym nie wiedząc. Pierwszym krokiem walki z odwodnioną skórą jest spożywanie sporej ilości wody. Warto zatem wypijać codziennie około dwóch litrów czystej wody, by zachować odpowiednie nawilżenie organizmu. W jaki, inny jeszcze sposób chronić skórę przed odwodnieniem?

Trzeba wspomnieć o tym, że przesuszeniu ulega nie tylko skóra, która ma skłonności do bycia suchą, ale także mieszana i tłusta. Każdy rodzaj potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zobacz zatem, co należy zrobić, aby ochronić skórę przed utratą wody!

Odpowiednia dieta

O tym, że należy pić dużo wody, wie w zasadzie każdy, choć nie wszyscy się do tego stosują. Spożywanie dużej ilości tego napoju bardzo często bywa męczące, gdyż stale trzeba o tym pamiętać. Dobrze jest zatem urozmaicić sobie nieco ten trunek i dodać, np. cytryny lub też kilka listków mięty czy ogórka. Dzięki temu woda będzie miała niepowtarzalny smak. Oprócz tego trzeba koniecznie spożywać zdrowe posiłki. Jedzenie zbilansowanej diety, bogatej w warzywa, owoce, witaminy i minerały pozwala na zachowanie pięknie wyglądającej skóry. Dania, w których jest sporo składników roślinnych, wzmacniają organizm i zapobiegają utracie wody.

Dobry krem nawilżający

Odpowiednio dobrany krem nawilżający do rodzaju skóry czy też cery również pozwoli na utrzymanie dostatecznego poziomu nawilżenia. Dobrze jest także zwrócić uwagę na skład kremu. Jest kilka składników, które powodują przesuszenie, a także podrażnienie. Warto wybierać produkty, które nie zawierają parabenów, sztucznych substancji zapachowych, barwników, silikonów, dzięki temu unikniesz niepożądanych reakcji alergicznych. W kremach, które pozwolą na zachowanie nawilżenia, muszą znaleźć się między innymi:

  • kwas hialuronowy, który ma działanie higroskopijne, wiąże wodę, zapobiegając jej utracie z ciała,
  • kolagen świetnie nawilża i uelastycznia,
  • gliceryna,
  • pantenol.

Pomoc dermatologa

Gdy skóra jest sucha, odwodniona, zaczerwieniona w niektórych miejscach bądź pojawiają się na niej wypryski, warto odwiedzić lekarza dermatologa. Specjalista ten pozwoli zdiagnozować przyczyny odwodnienia oraz przesuszenia skóry i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Co ciekawe, przyczyną takiego stanu mogą być reakcje alergiczne, których warto nie lekceważyć.

Systematyczność

Systematyczność jest niezwykle ważna w codziennym rytuale nawilżania, czy to cery, czy skóry na ciele. Tylko dzięki codziennemu wsmarowywaniu kremów i dbaniu o dietę, można osiągnąć zamierzone efekty. Nawilżanie skóry jest procesem, który stale trzeba podtrzymywać.

W jaki sposób zatem chronić skórę przed odwodnieniem? Przede wszystkim trzeba postawić na regularne picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, a także stosować zdrową i bogatą w składniki roślinne dietę. Nie należy zapominać również o nakładaniu odpowiedniej ilości kremów nawilżających zawierających naturalne wyciągi oraz składniki dodatkowe, zapobiegające utracie wody. Gdy jednak zauważysz, że doraźne metody nie pomagają, warto odwiedzić lekarza dermatologa, który odpowiednio przebada skórę i w razie potrzeby wdroży potrzebne leczenie.