Blog

Domowe sposoby na ból głowy 

Ból głowy bywa naprawdę nieznośny. Nie da się ukryć, że bardzo często wyłącza z codziennych obowiązków, sprawiając, że konieczny jest dodatkowy wypoczynek. Sięganie po środki farmakologiczne powinno być raczej ostatecznością, można natomiast zareagować natychmiast, kiedy pojawiają się pierwsze objawy bólu głowy i wykorzystać tym samym domowe sposoby. Jakie są zatem naturalne sposoby na ból głowy? Czy można poradzić sobie bez sięgania po tabletki? Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu.

Sposoby na ból głowy

  1. Okłady

Istnieje kilka sprawdzonych, domowych metod, które pozwolą na bardzo szybkie uśmierzenie bólu. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się zimne okłady. Można użyć oczywiście aptecznych hydrożelowych plastrów, natomiast skuteczna będzie także zwykła, chłodna woda oraz niewielki kawałek gazy jałowej. Zmocz gazę w wodzie, połóż się na łóżku i przyłóż ją do czoła. Czynność warto powtórzyć kilka razy, co najmniej przez pół godziny. Sposób ten pozwoli na uśmierzenie lekkiego bólu głowy.

2. Nawodnienie

Nie zapomnij o stałym nawodnieniu! Niekiedy w ferworze dnia zapomina się o regularnym piciu wody, warto jednak wiedzieć, że odwodniony organizm bardzo często daje znać o sobie właśnie poprzez ból głowy. Wypicie kilku szklanek letniej lub chłodnej wody pozwala bardzo często pozbyć się uporczywego bólu. Dobrze jest także przygotować sobie napój, który będzie składać się z wody, cytryny, mięty i szczypty soli. Pozwoli to dodatkowo nawodnić organizm.

3. Wyjście na spacer

Z pewnością domowym sposobem na ból głowy jest także zwykłe wyjście na spacer. Bardzo często siedząc w pracy lub też przebywając w dusznym mieszkaniu, nie zapewniasz sobie dostatecznej ilości powietrza, przez co może szybko rozboleć Cię głowa. Warto wtedy zwyczajnie wyjść z domu i przejść się na półgodziny spacer.

4. Moczenie nóg w zimnej wodzie

Ciekawym i naturalnym sposobem na ból głowy jest moczenie nóg w zimnej wodzie. Przygotuj sobie zatem miskę z wodą, a także niewielki ręcznik, usiądź wygodnie i zamocz nogi. Jeśli poczujesz zbyt duży chłód, wyjmij na chwilę nogi i czynność tę powtarzaj kilka razy.

5. Masaż

W niektórych przypadkach na ból głowy sprawdza się także masaż. Można go wykonywać bez problemu samodzielnie opuszkami palców. Należy delikatnie masować skronie i okolice czoła, a następnie ugniatać to miejsce kciukami lub palcami. W kolejnym kroku warto zająć się rozmasowywaniem skóry głowy. Pamiętaj, aby czynności te wykonywać w miarę delikatnie, nie nadwyrężaj więc stawów i mięśni, a także nie uciskają zbyt mocno swojej głowy.

Kiedy do lekarza z bólem głowy?

Warto nie zapominać o tym, że domowe sposoby na ból głowy powinny być jedynie środkiem doraźnym. Jeżeli się one nie sprawdzają i nadal odczuwasz uporczywy ból głowy, warto sięgnąć po środki farmakologiczne, które działają przeciwzapalnie. Gdy jednak usisk się utrzymuje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może być on spowodowany migreną, czy problemami z zatokami. Z pewnością lekarz skieruje Cię na odpowiednie badania lub też wskaże przyczynę.

Jakie są domowe sposoby na ból głowy? Jeśli ucisk nie jest zbyt mocny, możesz wypróbować naturalnych metod na ból głowy, stosując między innymi zimne okłady, wykonując masaż głowy, a także zwyczajnie odpoczywając lub spacerując po świeżym powietrzu. Pamiętaj, że organizmowi należy się również regeneracja i odpowiednie nawodnienie. Jeśli natomiast ból głowy jest uporczywy i nawracający, warto skonsultować się z lekarzem.