Blog

Co to jest dermatoskopia?

Wszystkie, niepokojące zmiany skórne powinny skłonić do wizyty w najbliższym gabinecie dermatologicznym. Do badania znamion służy właśnie dermatoskop, a proces analizy i badania znamion nazywa się dermatoskopią. Na czym dokładnie polega to zjawisko? Kiedy warto udać się do gabinetu?

Dermatoskopia – co to jest?

Osoby, które mają na swoim ciele sporo różnorodnych znamion skórnych, powinny udać się przynajmniej raz na jakiś czas do dermatologa, by mógł on każde z nich dokładnie przebadać. Popularne pieprzyki powstają najczęściej wskutek promieniowania UV i namnażania się melanocytów, czyli barwników, dlatego tak istotne jest, by unikać wystawiania się na nadmierne promieniowanie słoneczne. Niektóre mają charakter wrodzony, inne nabyty, choć najczęściej można spotkać się z tą drugą formą znamion. 

Dermatoskopia to rodzaj badania przeprowadzanego w gabinecie lekarskim przez specjalistę dermatologia. Lekarz do badania używa specjalnego urządzenia zwanego dermatoskopem, które ma postać niewielkiej lupy zamkniętej w obudowie. Pozwala ono na znaczne przybliżenie danego przebarwienia i dzięki temu dermatolog jest w stanie przyjrzeć się lepiej zmianie skórnej. 

Jak wygląda proces badania dermatoskopem?

Samo badanie jest bezinwazyjne oraz bezbolesne. Przed przystąpieniem do sprawdzania skóry, lekarz przemywa ją specjalnym olejkiem, który zmniejsza odbijanie się światła. Następnie sprawdza przebarwienie i określa ją według przyjętej skali TDS. 

Zmiany barwnikowe powyżej skali 5,45 powinny zostać jak najszybciej usunięte, a materiał poddany badaniu histopatologicznemu, dzięki któremu można będzie określić, czy była to zmiana złośliwa czy też nie. Wynik od 4,75 – 5,75 oznacza, że pieprzyk warto obserwować i kontrolować regularnie, natomiast poniżej 4,75 określa się łagodne zmiany melanocytowe, których nie należy się obawiać. 

Kiedy należy udać się do gabinetu dermatologa?

Przede wszystkim musisz obserwować swoje zmiany skórne, jeśli pozostają one w takim samym kształcie, a także nie zmieniają swojej barwy, nie musisz umawiać się na pilną wizytę. Z pewnością od razu trzeba udać się do lekarza, jeśli zauważysz, że Twoje pieprzyki znacznie się powiększyły lub zmieniły zabarwienie.

Osoby, które od dzieciństwa mają bardzo wiele pieprzyków na swoim ciele, powinny regularnie je badać tak, by w razie zaniepokojenia, interweniować jak najszybciej. Ponadto każdy u kogo w rodzinie wystąpił przypadek nowotworu skóry, również powinien, co jakiś czas udać się do dermatologa na kontrolę znamion. 

Dermatoskopia jest zatem nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem skóry pod kątem sprawdzenia wyglądu znamion barwnikowych. Każdy, u kogo w rodzinie występowały przypadki zachorowalności na nowotwór skóry, powinien regularnie odwiedzać gabinet dermatologiczny. Istotna jest jednak profilaktyka i prewencja, dlatego jeśli jeszcze nigdy nie byłeś u dermatologa lub bywasz rzadko, warto umówić wizytę.