Blog

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa należy do głównych chorób układu krążenia. Czym dokładnie jest? Jakie są jej objawy? W jaki sposób powinno przebiegać leczenie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, to zespół objawów wywołanych niedokrwieniem, a co za tym idzie niedotlenieniem, mięśnia sercowego. Choroba charakteryzuje się upośledzeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. W większości przypadków spowodowane jest to zmianami miażdżycowymi.

Odkładanie się złogów cholesterolu, prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych. Blaszki zwężają światło naczyń wieńcowych i w znacznym stopniu utrudniają dopływ ważnych substancji do serca. Całkowite zamknięcie tętnicy wieńcowej może doprowadzić do zawału serca, a co za tym idzie, nawet do zgonu.

Choroba wieńcowa ‒ czynniki ryzyka

Wśród czynników zwiększających ryzyko miażdżycy oraz choroby wieńcowej, wymienić możemy takie, jak:

  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia gospodarki lipidowej
  • palenie papierosów
  • nadmierny stres
  • nadmierne spożywanie alkoholu

Choroba wieńcowa ‒ objawy

Jakie są objawy choroby wieńcowej? Przede wszystkim jest to ból dławicowy. Jest to ból za mostkiem, mający charakter ucisku, dławienia, gniecenia. Ból może promieniować do szyi, żuchwy, nadbrzusza, ramion. Najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym lub w przypadku nadmiernego stresu, może być też wywołany zimnym powietrzem. Zazwyczaj trwa kilka minut, ustępuje w spoczynku lub po zażyciu nitrogliceryny.

Wśród innych objawów wymienić możemy takie, jak:

  • mdłości
  • spłycenie oddechu
  • przyśpieszona akcja serca
  • nudności i wymioty

Choroba wieńcowa ‒ leczenie

W przypadku wykrycia choroby wieńcowej konieczne są eliminacja czynników ryzyka i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, w tym leczenia chorób współistniejących, przede wszystkim cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Zwiększy to szanse na zatrzymanie rozwoju choroby, uniknięcie zawału serca czy udar mózgu. Droga leczenia uzależniona jest oczywiście od konkretnego przypadku. Lekarz dobiera odpowiednie leki, mówi, w jaki sposób zmodyfikować styl życia, udziela wskazówek dotyczących diety.

Podsumowanie

Powstanie blaszek miażdżycowych utrudnia dopływ do serca ważnych substancji odżywczych oraz tlenu. Skutkuje to objawami choroby wieńcowej, bólem w mostku, dusznościami. Choroba wieńcowa wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia, bardzo często konieczne są także zmiana stylu życia i diety.