Blog

Alergiczny nieżyt nosa (katar alergiczny)

Dokucza Ci uciążliwy katar, blokada nosa i uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła? A może męczy nieustanne swędzenie nosa i częste kichanie? Możliwe, że cierpisz na alergiczny nieżyt nosa (ANN), który tak jak astma oskrzelowa i atopowe zapalenie skóry należą do grupy chorób alergicznych.

Dlaczego warto leczyć katar alergiczny?

Leczenie ANN ma na celu złagodzenie dolegliwości oraz uzyskanie kontroli nad chorobą w celu poprawy jakości życia. W głównej mierze zależy od nasilenie objawów i obecności schorzeń współistniejących, a ponadto skuteczności oraz tolerancji wcześniejszego leczenia, czasu w jakim został uzyskany efekt terapeutyczny oraz wpływu na sen i wydajność w pracy.

Jak leczyć ANN?

Najczęściej w terapii stosowane są doustne leki przeciwhistaminowe, krople do nosa z lekami przeciwzapalnymi lub preparaty łączone zawierające również leki przeciwalergiczne. U chorych, którzy odczuwają jedynie niewielką poprawę po stosowanym leczeniu należy rozważyć również konsultację alergologiczną i kwalifikację do immunoterapii.

Konsultacja laryngologiczna

W trakcie konsultacji laryngologicznej oprócz oceny klinicznej zbierany jest od chorego obszerny wywiad chorobowy mający na celu ustalenie najdogodniejszego dla pacjenta planu leczenia. Niejednokrotnie oprócz konsultacji laryngologicznej pacjent wymaga również oceny dermatologicznej i alergologicznej, jeżeli towarzyszą mu inne objawy atopii.