Blog

Zastrzyki do stawu – metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy coraz większej liczby osób, zwłaszcza po 50 roku życia. Najczęściej obejmuje ona kolana i biodra, jednak nie rzadko zajęty jest m.in. bark czy nadgarstek. Główne objawy to ból oraz trudności w poruszaniu się. Choroba zwyrodnieniowa ma charakter postępujący i polega na stopniowym niszczeniu chrząstki stawowej, pełniącej funkcję ochronną dla stawu.

Zwyrodnienie stawów, czyli osteoartroza, dotyka nawet co piątą osobę powyżej 40. roku życia. Choroba ta polega na postępującym w miarę upływu lat upośledzeniu funkcji stawów na skutek przeciążeń. Przeciążenia te, tzw. mikrourazy, powodują zniszczenie chrząstki i zniekształcenie stawów. Są one najczęściej następstwem biernego trybu życia (mała aktywność ruchowa, brak codziennych ćwiczeń, brak ruchu) czy różnych urazów. Osteoartroza występuje też bardzo często u osób otyłych.

Obecnie najlepszym sposobem leczenia niezabiegowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów okazuje się podawanie kwasu hialuronowego. Substancja ta jest naturalnym i głównym składnikiem mazi stawowej, a którego ilość w chorobie zwyrodnieniowej znacznie spada. Kwas hialuronowy zwiększa lepkość i elastyczność płynu stawowego, a także odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej.

Metoda leczenia polega na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w bezbolesnych zastrzykach, podawanych w odstępach 1-2 tygodniowych i powtarzanych od trzech do pięciu razy. Taki zabieg poprawia „smarowanie” stawu, co bezpośrednio zmniejsza ból i poprawia ruchomość chorego stawu. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych.

Często już pierwszy zastrzyk powoduje złagodzenie objawów i istotną poprawę stanu zdrowia. Jednak pamiętać należy, że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt ten występuje dopiero po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki leku.

Kurację można bezpiecznie powtarzać co kilka–kilkanaście miesięcy nawet wówczas, gdy dolegliwości bólowe nie są bardzo wyraźne. Preparat można bez przeszkód stosować do obydwu stawów jednocześnie.

Kuracja kwasem hialuronowym jest bezpieczna, a także wygodna dla chorego. Nie ma konieczności spędzania wielu godzin w przychodni po wykonanym zabiegu. Praktycznie zaraz po zastrzyku można wracać do codziennych zajęć. Lek jest dobrze tolerowany przez alergików i osoby przewlekle chore na serce czy choroby układu oddechowego.