Blog

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego to poważna choroba kardiologiczna wymagająca interwencji lekarskiej. Ignorowanie objawów i zaniechanie leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym uszkodzeniem serca oraz śmiercią. Przypadłość ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia. Trudne do sprecyzowania są też skuteczne sposoby profilaktyki z uwagi na różne powody choroby.

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Zapalenia mięśnia sercowego może być spowodowane różnymi przyczynami. W większości przypadków jest to wynik infekcji wirusowej, która rozszerzyła się na mięsień sercowy. Mogą to być min. wirusy grypy, koronawirusy, wirusy różyczki. Infekcja bakteryjna także może wywołać opisywaną dolegliwość, podobnie jak drobnoustroje, pasożyty i grzyby atakujące organizm. Zdarzają się również przypadki zapalenia mięśnia sercowego wywołane chorobami autoimmunologicznymi oraz na skutek zażywania niektórych leków.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

W niektórych przypadkach choroba ma przebieg łagodny i bezobjawowy, w innych pacjenci skarżą się na wyraźne objawy – najczęściej są to ból w klatce piersiowej, uczucie kłucia w sercu, nierówny rytm i kołatanie serca, duszności, uczucie zmęczenia i obrzęk kostek oraz bóle głowy, mięśni, stawów i gorączka. Jeśli takie objawy pojawiają się po przebytej infekcji, warto skonsultować się ze specjalistą.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

Podstawą leczenia jest prawidłowa diagnostyka. W przypadku pojawienia się wspomnianych dolegliwości, warto skonsultować się z kardiologiem, który skieruje pacjenta na właściwe badania diagnostyczne. Przeważnie wykonywany jest elektrokardiogram (EKG), echokardiografia (USG), radiogram klatki piersiowej (RTG) oraz rezonans magnetyczny. Przydatne też są badania laboratoryjne, jak morfologia krwi. W skrajnych przypadkach wykonywana jest nawet biopsja mięśnia sercowego.

Po wykonaniu diagnostyki specjalista stosuje właściwe do zaistniałego przypadku leczenie. Zalecane jest również unikanie wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Leczenie pacjenta trwa od kilku dni do kilku tygodni, niemniej zdarzają się przypadki trwałego uszkodzenia serca wymagające długotrwałego leczenia, a nawet przeszczepu serca. Po przebytej chorobie wymagane są wizyty kontrolne u kardiologa w tym diagnostyka EKG. Większość pacjentów po przebyciu zapalenia mięśnia sercowego wraca do pełnej sprawności, ale zalecane im jest unikanie sportu i nadmiernej aktywności fizycznej przez okres 6-ciu miesięcy.