Zabiegi

Zabieg stulejki (obrzezanie)

Stulejka to defekt anatomiczny męskiego członka polegający na zwężeniu otworu napletka na żołędzi. Problem ten występuje u chłopców oraz dorosłych mężczyzn i polega na problemach z odprowadzeniem napletka zwłaszcza głównie w trakcie wzwodu. Często niesie to za sobą przykre dolegliwości bólowe oraz problemy podczas współżycia.

Przyczyną tej wady u młodych chłopców (niemożność zsunięcia napletka z żołędzi, która występuje powyżej 3 roku życia) jest niewłaściwe pielęgnowanie dziecka w okresie niemowlęcym (nieodprowadzanie napletka przez rodzica, niedokładne mycie żołędzi z maski), co w konsekwencji prowadzi do częstych stanów zapalnych skóry napletka i stopniowym jej zwężaniu.

U dorosłych mężczyzn przyczyna stulejki jest podoba i wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka, które gojąc się przez bliznowacenie powodują problemy z napletkiem. Schorzenie to znacznie utrudnia współżycie, a także wytrysk nasienia, oraz – jeśli przez dłuższy czas nie zostanie podjęte leczenie chirurgiczne – może doprowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

 

Jak leczy się stulejkę?

Leczenie stulejki u dzieci sprowadza się do leczenia stanu zapalnego oraz przestrzegania higieny. Stan zapalny można niwelować kremami zawierającymi sterydy, które sprawiają, że napletek odkleja się i pełni swoją funkcję. U dzieci w niektórych przypadkach konieczna jest operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Poszerza się ujście napletka, aby można było go swobodnie zsuwać z żołędzia (czasem usuwa się całkowicie napletek).

U młodzieży i u dorosłych mężyzn konieczne jest operacyjne leczenie stulejki (obrzezanie), które zwykle polega na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialna.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest niesie niskie ryzyko powikłań.

Po zabiegu przez 2-4 tygodnie należy szczególnie zdać o higienę członka oraz powstrzymać się od stosunków płciowych.

W naszej Klinice wykonujemy zabieg usunięcia stulejki w znieczuleniu miejscowym. Po wnikliwej konsultacji z lekarzem urologiem Pacjent otrzymuje wyczerpujące wyjaśnienia co do przebiegu samego zabiegu, jak i postępowania pozabiegowego.

 

Wskazania do zabiegu stulejki

W momencie wystąpienia objawów zarówno u dzieci, jak i dorosłych należy udać się do chirurga na konsultację. Podstawą do zlecenia takiego zabiegu jest wywiad lekarski i ocena okolic intymnych. Na konsultacji lekarz dokładnie przedstawia plan oraz zakres wykonywanego zabiegu.

 

Jak przygotować się do zabiegu stulejki?

  • Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich zażywanych lekach,
  • Okolica operowana musi zostać wydepilowana,
  • Przynajmniej dwa tygodnie przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu pacjent musi być w pełni zdrowy,
  • W uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi.

 

Efekty zabiegu stulejki

Zabieg stulejki jest zwykle czynnością jednorazową. Jeśli pacjent został natomiast poddany wyłącznie częściowej plastyce napletka, która nie będzie całkowitym obrzezaniem, może zaistnieć konieczność wykonania dalszej korekcji.

Efekty standardowego zabiegu stulejki widoczne są mniej więcej po miesiącu, w momencie, gdy rana całkowicie się zagoi.

Zapraszamy serdecznie do umawiania wizyt konsultacyjnych. Służymy również doradztwem i pomocą w przypadku pytań.

 

Cennik

Urolog

Konsultacja urologiczna
300 zł

Urologia

Zabieg obrzezania (stulejki) - u dorosłych
2000 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę