Zabiegi

Biopsja cienkoigłowa

Jak się przygotować do biopsji?

Pobieranie małego wycinka tkanki lub płynu z guza, torbieli, czyli tzw. biopsja jest zabiegiem zazwyczaj ambulatoryjnym. Pacjenci po konsultacji z lekarzem umawiani są do naszej Kliniki na konkretną godzinę i już tego samego dnia mogą pójść do domu. Przed wykonaniem zabiegu należy przekazać lekarzowi wszystkie, niezbędne informacje dotyczące obecnego stanu zdrowia, m.in. poinformować o przyjmowanych lekach, np. rozrzedzających krew. Dodatkowo bardzo często należy przedłożyć również aktualne wyniki z krwi.

Zazwyczaj nie jest wymagane żadne, konkretne przygotowanie do zabiegu. Niekiedy konieczne jest jedynie odstawianie na jeden dzień niektórych leków, np. zmniejszających krzepliwość krwi. Zwykle jednak lekarz sam poinformuje pacjentów o tym na konsultacji przed zabiegiem.

Biopsja cienkoigłowa – na czym polega?

W naszej Klinice wykonuje się zabieg biopsji cienkoigłowej tarczycy, piersi, węzłów chłonnych i wszelkich zmian guzkowatych i torbieli skórnych. Jest to bardzo szybka i skuteczna procedura pobrania tkanki lub też płynu z guzka czy torbieli. Dzięki temu materiał może zostać poddany analizie pod mikroskopem. W przypadku wykonania biopsji cienkoigłowej pacjent nie musi otrzymywać znieczulenia, gdyż cała procedura zwykle nie jest na tyle bolesna. Co ciekawe, biopsja ta może być wykonana zarówno na guzkach, które są wyczuwalne pod skórą, jak i niewyczuwalnych, wykrytych podczas USG. Nie należy obawiać się tego badania, ponieważ trwa ono zaledwie kilka chwil. Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu partii skóry, lekarz wprowadza igłę bezpośrednio do guzka najczęściej pod kontrolą USG. Całość zabiegu trwa kilka minut.

Czy biopsja boli?

Ból związany z wykonywaniem biopsji cienkoigłowej porównywalny jest do pobierania krwi. Jest to zatem lekkie ukłucie, które nie stanowi dużego dyskomfortu dla pacjenta. Osoba poddawana badaniu musi jednak leżeć spokojnie i się nie poruszać.

Wskazania po biopsji:

  • Guzki tarczycy
  • Guzki piersi
  • Guzki podskórne
  • Zapalenie węzłów chłonnych
  • Zmiany skórne
  • Torbiele płynowe

Biopsja cienkoigłowa tarczycy
Gdy w badaniu USG tarczycy lekarz wykryje guzek lub guzki ocenia ich budowę i charakter, a następnie podejmuje decyzję o ich nakłuciu. Biopsję wykonuje się cienką igłą stale pod kontrolą USG. Ból a raczej dyskomfort jest porównywalny do tego przy pobieraniu krwi. Pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać do tego badania – nie musi być na czczo i powinien przyjąć swoje stałe leki. Powinien jednak poinformować lekarza o przyjmowaniu leków, które rozrzedzają krew.
Do biopsji kwalifikuje się guzki, które przekraczają 1 cm przynajmniej w jednym wymiarze lub mniejsze, jeżeli ich wygląd lub tempo wzrastania mają podwyższone ryzyko złośliwości. W przypadku wola wieloguzkowego lekarz typuje do biopsji najbardziej podejrzane zmiany. Warto wiedzieć, że niekiedy w przypadku mnogich guzków lub dużych zmian biopsja musi być powtarzana kilkukrotnie, tak aby z jak największym prawdopodobieństwem wykluczyć obecność nowotworu w zmianie.

Biopsja tarczycy jest badaniem bezpiecznym i małoinwazyjnym. badaniem. Nigdy nie opisano rozsiewu nowotworu wzdłuż toru igły, a do możliwych, ale bardzo rzadkich powikłań należy ból i obrzęk miejsca nakłucia, krwiak, zakażenie.
Pobrany podczas biopsji materiał poddaje się następnie wnikliwej ocenie histopatologicznej. Na tej podstawie patomorfolog klasyfikuje zmianę do jednej z sześciu kategorii klasyfikacji Bethesda. Otrzymany wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, tak aby ustalić dalsze postępowania. Może ono obejmować dalsze monitorowanie zmiany w USG (za 3, 6, 12 lub 18 miesięcy), ponowną biopsję lub skierowanie do zabiegu operacyjnego.

Cennik

Chirurgia

Biopsja cienkoigłowa
350 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę