Zabiegi

Biopsja cienkoigłowa

Jak się przygotować do biopsji?

Pobieranie małego wycinka tkanki lub płynu z guza, torbieli, czyli tzw. biopsja jest zabiegiem zazwyczaj ambulatoryjnym. Pacjenci po konsultacji z lekarzem umawiani są do naszej Kliniki na konkretną godzinę i już tego samego dnia mogą pójść do domu. Przed wykonaniem zabiegu należy przekazać lekarzowi wszystkie, niezbędne informacje dotyczące obecnego stanu zdrowia, m.in. poinformować o przyjmowanych lekach, np. rozrzedzających krew. Dodatkowo bardzo często należy przedłożyć również aktualne wyniki z krwi.

Zazwyczaj nie jest wymagane żadne, konkretne przygotowanie do zabiegu. Niekiedy konieczne jest jedynie odstawianie na jeden dzień niektórych leków, np. zmniejszających krzepliwość krwi. Zwykle jednak lekarz sam poinformuje pacjentów o tym na konsultacji przed zabiegiem.

Biopsja cienkoigłowa – na czym polega?

W naszej Klinice wykonuje się zabieg biopsji cienkoigłowej tarczycy, piersi, węzłów chłonnych i wszelkich zmian guzkowatych i torbieli skórnych. Jest to bardzo szybka i skuteczna procedura pobrania tkanki lub też płynu z guzka czy torbieli. Dzięki temu materiał może zostać poddany analizie pod mikroskopem. W przypadku wykonania biopsji cienkoigłowej pacjent nie musi otrzymywać znieczulenia, gdyż cała procedura zwykle nie jest na tyle bolesna. Co ciekawe, biopsja ta może być wykonana zarówno na guzkach, które są wyczuwalne pod skórą, jak i niewyczuwalnych, wykrytych podczas USG. Nie należy obawiać się tego badania, ponieważ trwa ono zaledwie kilka chwil. Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu partii skóry, lekarz wprowadza igłę bezpośrednio do guzka najczęściej pod kontrolą USG. Całość zabiegu trwa kilka minut.

Czy biopsja boli?

Ból związany z wykonywaniem biopsji cienkoigłowej porównywalny jest do pobierania krwi. Jest to zatem lekkie ukłucie, które nie stanowi dużego dyskomfortu dla pacjenta. Osoba poddawana badaniu musi jednak leżeć spokojnie i się nie poruszać.

Wskazania po biopsji:

  • Guzki tarczycy
  • Guzki piersi
  • Guzki podskórne
  • Zapalenie węzłów chłonnych
  • Zmiany skórne
  • Torbiele płynowe

Zapraszamy osoby zainteresowane biopsją do kontaktu z nami. Lekarzem, który przeprowadza badanie biopsji jest dr Łukasz Grzęda – doświadczony lekarz onkolog.

Nasi specjaliści

Cennik

Onkologia

Biopsja cienkoigłowa
od 300 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę