Blog

Wysokie CRP – co oznacza?

CRP to białko, którego poziom w organizmie podnosi się wraz z pojawieniem się czynnika zapalnego. Im niższy jest poziom białka CRP, tym lepiej. Prawidłowy poziom CRP u zdrowej osoby nie przekracza poziomu od 3 do 8 mg/L. Wyższe wartości świadczą o problemach zdrowotnych różnego rodzaju. Badania laboratoryjne pozwalają na określenie z dużą dokładnością poziomu tego białka, co ułatwia diagnostykę schorzenia i dobranie właściwych metod leczenia.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Jak już wspomnieliśmy powyżej, infekcje bakteryjne zwiększają poziom CRP. Ma to swoje odzwierciedlenie w szczególności w przypadkach schorzeń układu oddechowego, chociaż stany zapalne innych układów również zwiększają poziom tego białka. Infekcje wirusowe natomiast podnoszą go w znacznie mniejszym stopniu. W zależności od rodzaju wirusa, wspomniany wzrost może być bardzo mały lub prawie niezauważalny. Niemniej badania CRP są przydatne również w diagnostyce infekcji wirusowych.

Choroby reumatologiczne

Dolegliwości reumatologiczne są spowodowane głównie przez zapalenie stawów oraz tkanki łącznej. Przy ostrych objawach poziom CRP jest bardzo wysoki, przez co badanie tego białka jest przydatną i skuteczną metodą diagnostyczną. Badanie jest wykorzystywanie nie tylko do rozpoznania choroby, ale też w celach kontrolnych i profilaktycznych.

Choroby cywilizacyjne

Choroby układu krwionośnego oraz nowotwory wiodą niechlubny prym wśród schorzeń powodujących śmierć. Ze względu na swoją powszechność zyskały miano chorób cywilizacyjnych. Dobrym markerem tych przypadłości jest poziom CRP w organizmie, który wskazuje na powstawanie miażdżycy i chorób naczyń powodujących zatory i zawał serca. Zwalczanie komórek nowotworowych przez organizm pacjenta także przyczynia się do wzrostu CRP, co jest wykorzystywane przy diagnostyce chorób nowotworowych. Zwłaszcza złośliwe odmiany raka wywołują wyższe stężenie tego białka, dlatego badania tego typu są stosowane jeszcze po zakończeniu kuracji radiowej i chemicznej w celach kontrolnych.

Zabiegi medyczne, a CRP

Podwyższony poziom CRP jest wykrywany w organizmie pacjenta, który przeszedł zabieg medyczny. Proces gojenia pooperacyjnego skutkuje zwiększeniem tego parametru. Podobnie dzieje się po innych zabiegach medycznych, jak ekstrakcja zęba lub stan połogu. Pozwala to na kontrolę rekonwalescencji i ewentualne przeciwdziałanie, gdy pojawi się ryzyko infekcji lub martwicy tkanek.