Blog
Wady układu moczowego u dzieci wiążą się przede wszystkim z nieprawidłową budową anatomiczną narządów. Niestety, takie wady wrodzone powodują liczne komplikacje zarówno w okresie noworodkowym, niemowlęcym jak i starszym. W jaki sposób można je leczyć? Czy dziecko może powrócić w pełni do zdrowia? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Przyczynami wad układu moczowego są zazwyczaj określone mutacje genowe. Można podzielić je na dysfunkcje nerek oraz moczowodów, pęcherza moczowego i cewki.
Podstawowym objawem wady wrodzonej układu moczowego może być utrudniony odpływ moczu, który staje się przyczyną nawracających zakażeń układu moczowego. Może to oczywiście prowadzić do uszkodzenia nerek i ich niewydolności. Innym, popularnym symptomem jest zwyczajnie nietrzymanie moczu, niekiedy może objawiać się nawet stałym jego wyciekiem. Niestety, ale objawy wad wrodzonych układu moczowego są dosyć nieswoiste, charakterystyczne dla wielu schorzeń, ponieważ może pojawiać się brak apetytu, bóle brzucha, czy wolniejszy rozwój dziecka. Diagnostyki dokonuje się głównie poprzez obejrzenie zewnętrznych narządów płciowych i okolic krocza.
W momencie pojawienia się zakażenie układu moczowego dziecko dostaje gorączki, boli go brzuch, a także odczuwa ból podczas oddawania moczu. W czasie diagnostyki lekarz zleca szereg badań, jeśli wyniki krwi wyjdą nieprawidłowe, między innymi pojawi się białkomocz, krwiomocz, może stanowić to podstawę do stwierdzenia wady wrodzonej układu moczowego.
U dzieci starszych bardzo często stwierdza się równolegle nadciśnienie tętnicze, a także objawy niewydolności nerek.
Aby móc otrzymać pełną diagnozę, warto udać się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza pediatry. Powinien on wykonać podstawowe badania, a także zlecić konsultacje u urologa, nefrologa lub chirurga dziecięcego. W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może wystawić skierowanie od razu do szpitala.
Nie da się ukryć, że lekarz bardzo często podejrzewa wadę układu moczowego w momencie nawracających zakażeń. Co ciekawe, u chłopców już pierwsze zakażenie dróg moczowych może dawać podejrzenie wady wrodzonej. W przypadku dziewczynek sprawa jest nieco inna. Infekcje, czy zakażenia pochwy, dróg moczowych mogą występować nieco częściej.
Lekarz przeprowadza badanie fizykalne, podczas którego stwierdza nieprawidłowości, na przykład w zakresie zewnętrznego ujścia cewki moczowej, a w momencie wystąpienia zastoju moczu w nerkach lub pęcherzu, obecność guza w jamie brzusznej. Bardzo często specjalista zleca również wykonanie tak zwanych badań obrazowych między innymi USG jamy brzusznej, miednicy i pęcherza. W zależności od objawów wykonuje się również badania typu urografia, rezonans magnetyczny scyntygrafia, tomografia komputerowa.
Przede wszystkim najpierw trzeba przywrócić jak najszybciej drożność dróg moczowych i prawidłowy przepływ moczu. Ponadto lekarz musi zadbać o to, aby uniknąć nawrotów zakażeń, dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia nerek. Wady wrodzone układu moczowego najczęściej poddawane są korekcji chirurgicznej, jednak zależy ona od rodzaju oraz stopnia ciężkości.
Czy można całkowicie wyleczyć wady wrodzone układu moczowego u dziecka? Wszystko zależy od rodzaju wady, a także czasu, w jaki zostaje rozpoznana. W przypadku korekcji czy usunięcia nerki z wadą można całkowicie wyleczyć dziecko. Niekiedy leczenie chirurgiczne przebiega w kilku etapach, ponieważ konieczne są na przykład operacje rekonstrukcyjne, aby mocz mógł prawidłowo odpływać. Niestety, całkowite wyleczenie nie jest możliwe w momencie, kiedy wada została za późno wykryta i na przykład doszło już do uszkodzenia nerek. Warto zatem nie zwlekać z nie pójściem do lekarza.
Wady układu moczowego u dzieci mogą być związane z nieprawidłową budową narządów płciowych, jak również z nieprawidłową pracą nerek, dlatego niezwykle istotna jest konkretna i dogłębna diagnostyka. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie wad wrodzonych układu moczowego u dzieci, natomiast leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej.