Blog

Usuwanie znamion skórnych – jak przebiega

Usuwanie znamion to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów dermatologicznych. Powody usunięcia zmiany skórnej mogą być różne – stałe podrażnianie pieprzyków może wywoływać dyskomfort a w dalszej perspektywie przekształcenie się tej niegroźnej zmiany skórnej w zmianę nowotworową. Czym dokładnie są pieprzyki i kiedy należy zgłosić się na zabieg usuwania zmian skórnych?

Znamiona skórne – co to takiego?

Znamiona skórne to inaczej zmiany skórne, które spowodowane są niedoborem lub nadmiarem składników tkankowych. Najczęściej spotykanym rodzajem znamion są pieprzyki lub inaczej myszki – czyli znamiona barwnikowe powstałe w wyniku nadmiaru komórek pigmentowych skóry – tak zwanych melanocytów. Melanocyty namnażają się pod wpływem promieniowania UV, czego efektem jest powiększanie się pieprzyka. Pieprzyki dzielimy na dwa typy:

  • Zmiany barwnikowe łagodne – o regularnej budowie i symetrycznym kształcie.
  • Zmiany barwnikowe atypowe – kancerogenne, szybko rozrastające się, o nieregularnej budowie i asymetrycznym kształcie.

Najczęściej występujące rodzaje pieprzyków to:

  • Nevus spilus (NS) – znamię płaskie pokryte brązowymi plamkami o jasnym i ciemnym odcieniu.
  • Blue Nevi (BN) – znamię o niebiesko-czarnym zabarwieniu i o wielkości od 0,1 do 3 cm, czasami jest mylone z czerniakiem.
  • Znamię Clarka – wypukły pieprzyk o brodawkowatej strukturze i brązowym zabarwieniu.
  • Znamię Spitz (Reeda) – czerwone i okrągłe guzki.
  • Znamię Beckera – występująca głównie u mężczyzn zmiana w postaci brunatnej plamki pokrytej włoskami. Często zmiana atypowa.
  • Znamię Shuttona (halo nevus) – zmiana koloru brunatnego otoczona białą skórą. Często towarzyszy chorobom takim jak bielactwo czy Hashimoto.

Drugim obok pieprzyków najczęściej spotykanym rodzajem znamion są włókniaki, które powstają poprzez namnażanie się tkanki łącznej właściwej. Pomimo tego, że zmiany te nie powodują nowotworów, to są równie często usuwane co pieprzyki – ze względu na estetykę oraz ciągłe podrażnianie ich noszoną odzieżą.

Usuwanie znamion – kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie rozrost, zaczerwienienie, swędzenie, zmianę koloru lub jakiekolwiek inne niepokojące zmiany w obrębie znamienia, to należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz po oględzinach może skierować pacjenta na zabieg usunięcia znamienia. Zabieg usuwania znamion jest bezbolesny i zazwyczaj nie trwa dłużej niż pół godziny. Jakie są metody usuwania znamion?

Laserowe usuwanie znamion skórnych

Laserowe usuwanie pieprzyków stosuje się w sytuacji, w której lekarz ma pewność, że usuwana zmiana skórna nie jest zmianą nowotworową. Promieniowanie lasera pozwala na usunięcie zmiany aż do poziomu warstw podskórnych. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, a czas gojenia rany wynosi około dwóch tygodni.

Chirurgiczne usuwanie znamion

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym – lekarz nacina skórę wokół zmiany, po czym usuwa znamię, a w następnej kolejności zaszywa powstałą ranę. Metoda ta jest stosowana w wypadku zaistnienia jakichkolwiek podejrzeń o złośliwość danej zmiany. Wycięty pieprzyk poddawany jest badaniom histopatologicznym, co pozwoli ostatecznie ocenić czy jest on zmianą nowotworową.

Krioterapia przy usuwaniu pieprzyków

Krioterapia polega na miejscowym zamrażaniu zmian skórnych. W dalszej kolejności powstaje strupek, który odpada po około dwóch tygodniach odsłaniając w ten sposób skórę pozbawioną zmiany. Krioterapia nie jest jednak zalecana przy usuwaniu znamion barwnikowych.