Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nowotworów – zarówno zmian łagodnych jak i złośliwych. Diagnostyka onkologiczna polega na:
Leczenie w onkologii ma charakter wielospecjalistyczny i obejmuje wiele aspektów. W każdym przypadku onkolog dokładnie planuje terapię leczniczą – farmakologiczną, chemio-lub radioterapię. Ponadto pobiera wycinki ze zmienionej chorobowo okolicy i poddaje je wnikliwemu badaniu. Wykonuje również drobne zabiegi chirurgiczne. Oprócz tych zadań onkolog podejmuje reakcje na postępy w terapii leczniczej oraz dostosowuje leczenie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Specjalista ten kieruje chorego na zabiegi chirurgiczne, a ponadto współpracuje z psychoonkologami i angażuje się w opiekę paliatywną.
Czym dokładnie zajmuje się onkolog? Do zadań takiego specjalisty należy diagnozowanie chorób onkologicznych oraz dobór najodpowiedniejszej w danym przypadku metody terapeutycznej. Onkolog zajmuje się także powikłaniami, które mogą pojawić się podczas leczenia. Pod opieką onkologa znajdują się osoby w stanie przed nowotworowym oraz pacjenci onkologiczni.
Onkolodzy zajmują się diagnostyką i leczeniem takich chorób, jak:
Kiedy w szczególności należy rozważyć wizytę u onkologa? Wśród objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u takiego specjalisty, wymienić należy:
Wizytę u onkologa może też zalecić lekarz pierwszego kontaktu bądź innej specjalizacji.
Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i, gdy tylko cokolwiek wzbudzi nasz niepokój, udajmy się do specjalisty. Dzięki konsultacji zyskamy ważne informacje na temat naszego zdrowia.
W sytuacji, w której lekarz wykluczy występowanie schorzeń nowotworowych, zyskamy spokój. Jeśli natomiast wykryte zostaną zmiany nowotworowe, będziemy mogli rozpocząć terapię. Im szybciej zmiany zostaną wykryte, tym szanse na zachowanie zdrowia i mniej inwazyjne leczenie będą większe.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu, z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji.
Badania pod kątem obecności markerów nowotworowych są wykonywane na podstawie próbek krwi lub moczu. Antygeny te są również często obecne w np. zmienionych chorobowo tkankach. Na badania można zgłosić się bez skierowania, płacąc za dany parametr podczas poboru krwi.
Warto zdawać sobie sprawę, że żadne tego typu badanie nie jest całkowicie jednoznaczne. Po otrzymaniu wyników pozytywnych należy zgłosić się każdorazowo na konsultację do lekarza prowadzącego. Podwyższony poziom danego markera zawarty w karcie wyników badań nie musi od razu oznaczać, że osoba ta ma nowotwór. Obecność niektórych markerów świadczy o pojawieniu się niekiedy innej choroby lub ciąży, jak dzieje się w przypadku parametru Beta-HCG. Antygen ten może świadczyć, np. o nowotworze kosmówki, zaśniadzie groniastym, jest również wytwarzany przez łożysko w momencie, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Co istotne, niektóre uwarunkowania, charakterystyczne dla danych osób mogą powodować podwyższony poziom określonego antygenu, co nie wiąże się w zupełności z jakąkolwiek chorobą.
Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.