Blog

Osocze bogatopłytkowe – nowoczesne leczenie w ortopedii

Ortopedia korzysta z wielu metod leczenia schorzeń narządu ruchu. Mimo, że jest dziedziną zabiegową, to coraz częściej sięga po nowoczesne metody terapii biologicznej ukierunkowanej na szybki i małoinwazyjny powrót do sprawności. Leczenie osoczem bogatopłytkowym niegdyś dostępny było tylko dla sportowców. Obecnie wykorzystuje się je coraz powszechniej w każdej grupie wiekowej.

Terapia osoczem bogatopłytkowym stanowi doskonałą alternatywę dla leczenia operacyjnego czy farmakoterapii. Najważniejszym jest fakt, że terapia ta jest w pełni bezpieczna dla organizmu, gdyż “lek” pochodzi z krwi własnej pacjenta. Nie zachodzi w niej ingerencja chirurgiczna (poza iniekcją) oraz nie niesie toksycznych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem leków.

Metoda osocza bogatopłytkowego wykorzystuje najbogatsze źródło czynników wzrostu jakim jest krew, a dokładniej płytki krwi. Z małej ilości pobranej od pacjenta krwi odseparowuje się koncentrat płytek, którym następnie ostrzykuje się chorą tkankę. Osocze bogatopłytkowe silnie stymuluje procesy naprawcze w uszkodzonej chrząstce, ścięgnach, mięśniach czy kościach. Efekty są długotrwałe, a pacjenci szybko odzyskują sprawność.

Osocze bogatopłytkowe świetnie sprawdza się w leczeniu: zaburzeń zrostu kości po złamaniach, urazów ścięgien i mięśni (skręcenia, naderwania), kontuzji sportowych, chorób przeciążeniowych (ostroga piętowa, łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano skoczka), uszkodzeń chrząstki stawowej, choroby zwyrodnieniowej stawów czy w trudno gojących się ranach.

Dzięki wykorzystaniu preparatu sporządzonego z krwi własnej pacjenta można uniknąć powikłań typowych dla terapii wykorzystujących preparaty “obce” dla organizmu – reakcji alergicznych oraz zakażeń. Zabieg ostrzykiwania jest każdorazowo wykonywany przez doświadczonego lekarza w zakresie ortopedii z wykorzystaniem sprzętu USG, w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności przy jednoczesnym maksimum bezpieczeństwa.