Blog

Łysienie – metody leczenia

Łysienie jest problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pierwszym objawem tej dolegliwości jest nadmierne wypadanie włosów, a w konsekwencji znaczne przerzedzenie się fryzury. Zauważając u siebie niepokojące symptomy, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, w celu wykonania szczegółowej diagnostyki. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na pokonanie łysienia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody.

Nadmierne wypadanie włosów

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana stylem życia lub też genetyką. W wielu przypadkach oba te czynniki mają znaczący wpływ. O intensywnym wypadaniu włosów można mówić wtedy, gdy pacjent traci od 100 do 150 włosów dziennie. Po czasie na głowie widoczne stają się prześwity, powiększają się zakola oraz przesuwa się linia czoła. Są to jednoznaczne sygnały, informujące o tym, że należy udać się do specjalisty.

Rodzaje łysienia

Kluczowym czynnikiem, dzięki któremu można podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą leczenia, jest rozpoznanie rodzaju łysienia. Najczęściej występującym jest oczywiście łysienie androgenowe. Warto wiedzieć, że problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet.

Innymi rodzajami łysienia jest też: telogenowe, plackowate oraz bliznowaciejące. W przypadku tego ostatniego wyleczenie jest dosyć trudne, ponieważ dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych, na szczęście schorzenie to występuje dosyć rzadko.

Z pewnością odwracalne jest natomiast łysienie telogenowe, plackowate, w wielu przypadkach łysienia androgenowego również można zahamować wypadanie kosmyków. Istotne jest jednak znalezienie przyczyny tych dolegliwości.

Metody leczenia łysienia

Istnieje kilka metod leczenia łysienia. Można wyróżnić zatem techniki chirurgiczne, sposoby naturalne oraz farmakologiczne. Warto wiedzieć, że wszystkie te metody przyczyniają się do pobudzenia mieszków włosowych do pracy oraz eliminują przyczyny łysienia.

  • Wcierki do włosów – są to różnorodne szampony, odżywki, ampułki, a także preparaty apteczne, które wciera się miejscowo w skórę głowy. Zawierają one wiele substancji aktywnych stymulujących kosmyki do wzrostu.
  • Leczenie doustne – środki farmakologiczne, które hamują łysienie i stymulują odrastanie włosów. Warto jednak pamiętać, że preparaty te może przepisać wyłącznie lekarz, dlatego należy udać się na wizytę do specjalisty.
  • Mezoterapia – metodą iniekcji wprowadza się w skórę głowy tak zwany koktajl witaminowo-minerałowy lub osocze bogatopłytkowe. Aktywowane są w ten sposób procesy regeneracyjne i poprawia się ukrwienie skóry głowy.
  • Laseroterapia – wykorzystuje się światło czerwone i podczerwone laserów biostymulujących. Dzięki czemu poprawie ulega metabolizm komórek cebulek włosowych. Laser pobudza je do ponownego wzrostu włosa. Zabieg jest bezpieczny, nie powoduje powikłań.
  • Przeszczep – metoda chirurgiczna, która polega na pobraniu włosów z miejsc tak zwanych dawczych pacjenta i wstawieniu w okolice, które wyłysiały. Obecnie można jednak zastosować również przeszczep włosów typu Smart Graft. Zabieg ten polega na wszczepieniu całych cebulek włosów.

 

Pierwszym objawem łysienia jest nadmierne wypadanie włosów, a także stopniowe przerzedzanie się fryzury. Można wyróżnić kilka rodzajów łysienia. Do najpopularniejszych należy androgenowe, telogenowe oraz plackowate. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach można przeciwdziałać szybkiemu wypadaniu włosów lub całkowicie wyleczyć tę dolegliwość. Należy udać się do lekarza, który zaleci zastosowanie określonej metody leczenia. Do najpopularniejszych sposobów leczenia łysienia można zaliczyć między innymi stosowanie wcierek do włosów, środków farmakologicznych, wykorzystanie mezoterapii oraz przeszczep włosów.