Blog
Skleroterapia żylaków (potocznie ostrzykiwanie, obliteracja czy piankowanie żylaków) jest metodą małoinwazyjnego leczenia żylaków i pajączków naczyniowych. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do wnętrza poszerzonej żyły leku w postaci piany lub płynu.
Skleroterapia to obecnie powszechny zabieg usuwania żylaków za pomocą ich ostrzykiwania. Jest skuteczną i bezpieczną metodą pozwalającą zamknąć poszerzone naczynia żylne i uzyskać bardzo dobry efekt zdrowotny oraz kosmetyczny. Zabieg wykonuje chirurg naczyniowy, który dokładnie diagnozuje naczynia przy pomocy USG Doppler, a następnie dobiera właściwą dla Pacjenta metodę leczenia żylaków.
Skleroterapia ma na celu usunięcie niechcianych naczyń poprzez wywołanie stanu zapalnego w ostrzykiwanym naczyniu. W zależności od wielkości zamykanych naczyń dobierane jest stężenie wykorzystywanego środka, jego postać – płyn lub piana. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka środka farmakologicznego. Po zidentyfikowaniu optymalnych miejsc, lekarz wykonuje kilka, bądź kilkanaście nakłuć żyły, wprowadzając do żylaków pianę zawierającą lek.
Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Do skleroterapii głębiej położonych żylaków, używany jest aparat USG. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka naczyń znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew. Po zakończeniu zabiegu, na nogę zostaje założony opatrunek kompresyjny (np. pończochy uciskowe lub opaska elastyczna).
Zabieg skleroterapii skutecznie i bezpiecznie pozwala zamknąć żylaki u pacjentów, u których nie stwierdzono niewydolności żył odpiszczelowych i odstrzałkowych. U pacjentów, u których stwierdzono niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej w pierwszej kolejności należy usunąć te żyły, będące głównym źródłem żylaków.
Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka środka farmakologicznego. Lek, w zależnosci od wielkości naczynia, może być podany w formie płynu lub piany. Po zidentyfikowaniu optymalnych miejsc, lekarz wykonuje kilka, bądź kilkanaście nakłuć żyły, wprowadzając do żylaków pianę zawierającą lek. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Do skleroterapii głębiej położonych żylaków, używane są specjalne podświetlacze lub aparat USG. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka naczyń znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew. Po zakończeniu zabiegu, na nogę zostaje założony opatrunek kompresyjny (np. pończochy uciskowe).
Skleroterapia wykorzystywana jest w leczeniu żylaków oraz objawów niewydolności żylnej takich jak: