Blog

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych 

Usuwanie żylaków kończyn dolnych przy pomocy lasera (ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment) to coraz popularniejsza metoda leczenia stosowana przez flebologów na całym świecie. W metodzie tej wykorzystuje się określoną długość fali lasera , który zamyka zmienione naczynie.

Metoda laserowa posiada wiele zalet:

  • wykonywana ambulatoryjnie (Pacjent wychodzi do domu tego samego dnia),
  • znieczulenie miejscowe,
  • krótki czas zabiegu,
  • brak nacięć i blizn pooperacyjnych,
  • szybki powrót do codziennej aktywności (zwykle 1-2 dni),
  • wysoka skuteczność zabiegu,
  • małe ryzyko powikłań.

Ze względu na liczne zalety tej metody obecnie staje się ona podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych i średnich żył powierzchownych na świecie. Ta nowoczesna metoda leczenia endowaskularnego pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze, co jest niemożliwe do uzyskania metodami tradycyjnymi. Podczas zabiegu laserowego wprowadza się do światła niewydolnej żyły cewnik, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest koniczne usuwanie tej żyły, jak to się dzieje w metodach tradycyjnych. Bezpośrednio po zabiegu chory może wstać i chodzić – nie ma potrzeby leżenia czy hospitalizacji.

Laserowym leczeniem żylaków zajmują się chirurdzy, flebolodzy czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Przed każdym zabiegiem lekarz kwalifikuje Pacjenta na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wykonania podstawowych badań diagnostycznych m.in. badań krwi oraz badania USG Doppler.

Laserowe leczenie żylaków wykonuje się w znieczuleniu zapewniającym bezbólowy przebieg procedury i pełen komfort pozabiegowy. Sam zabieg  trwa ok. od 20 do 60 minut. Po zabiegu zakładana jest specjalna pończocha uciskowa lub bandaż elastyczny. Pacjent po krótkiej, 15 min obserwacji może wrócić do domu.

Skuteczność procedury EVLT (laserowego leczenia żylaków) przewyższa klasyczny zabieg operacyjny i sięga według różnych źródeł naukowych 98%.

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.

W naszej klinice zabieg wykonują chirurdzy naczyniowi po wcześniejszej kwalifikacji Pacjenta.

Umów się do naszych specjalistów:

  • lek. Dawid Ojo
  • lek. Jakub Myrcha