Blog

Kurzajki – polecane zabiegi i domowe sposoby 

Kurzajkami nazywa się mało estetyczne brodawki występujące przede wszystkim na skórze dłoni oraz stóp. Bardzo często są powodem skrępowania, stąd wiele osób chce jak najszybciej się ich pozbyć. W jaki sposób można je zwalczyć? Jakie są polecane zabiegi i domowe sposoby? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym są kurzajki?

Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kurzajki, czyli tak zwane brodawki, pojawiają się na skórze wskutek zakażenia się wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego. Szacuje się, że około 10% populacji to nosiciele tego wirusa. Warto wiedzieć, że posiada on dość dużo odmian, stąd powstaje sporo różnego rodzaju brodawek. Niektóre pojawiają się właśnie na narządach płciowych, inne na skórze, w okolicach dłoni i stóp. Ich nieestetyczny wygląd sprawia, że praktycznie każdy chce się ich jak najszybciej pozbyć. Trzeba zaznaczyć, że kurzajki nie mają tendencji do przeradzania się w formę złośliwą, choć swoim wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów guzek o ciemnej barwie.

Kurzajki pojawiają się przede wszystkim u osób, które mają nieco obniżoną odporność. Nie da się ukryć, że aby zakazić się wirusem HPV, wystarczy uścisk dłoni z osobą chorą. Wirus ten rozprzestrzenia się głównie w wilgotnym środowisku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, wybierając się między innymi na basen, czy do sauny. Nie należy zapominać o obuwiu ochronnym, a także o dezynfekcji rąk.

Rodzaje kurzajek

Można wyróżnić kilka rodzajów kurzajek, poniżej przedstawiamy 4 podstawowe.

  • Kurzajki wirusowe zwykłe – są to kurzajki, które zazwyczaj można spotkać na dłoniach. Cechuje je nierówna powierzchnia oraz nadmierne rogowacenie.
  • Kurzajki wirusowe stóp – brodawki te bardzo często zlewają się, ich przebieg trwa wiele lat, mogą wykazywać głęboki naciek w głąb skóry.
  • Kurzajki płaskie – są to niewielkie wykwity grudkowe, układają się przede wszystkim wzdłuż zadrapań. Ich powierzchnia lekko się błyszczy.
  • Kurzajki przejściowe – łączą w sobie cechy kurzajek zwykłych oraz płaskich, ich układ jest bardziej linijny.

Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki można zlikwidować domowymi sposobami, jednak wyłącznie w ich wczesnym stadium. Warto stosować kremy z dodatkiem kwasu mlekowego oraz salicylowego. Sporo osób sięga także po tradycyjne jaskółcze ziele. Trzeba smarować nim kurzajki przez kilka dni, nie należy zapominać jednak, że glistnik ma spore właściwości alergizujące, dlatego nie może być stosowany przez wszystkich.

Polecane zabiegi na kurzajki

Nie da się ukryć, że najskuteczniejsze są oczywiście zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym łatwo i szybko można pozbyć się kurzajek, są to:

  • Krioterapia – za pomocą ciekłego azotu niweluje się zmianę. Działanie jest krótkie i bezbolesne, brodawki ulegają zamrożeniu. Efekty uzależnione są indywidualnie od pacjenta. Niekiedy zabieg trzeba powtarzać, w innych wypadkach już po pierwszym zastosowaniu zmiana zostaje całkowicie usunięta.
  • Laseroterapia – przy wykorzystaniu lasera CO2 wypala się kurzajkę skoncentrowaną wiązką światła. Podobnie jak w przypadku krioterapii zabieg jest szybki i bezbolesny. W bardzo precyzyjny sposób usuwa się brodawki, bez naruszenia zdrowych tkanek.

 

Kurzajki to niewielkich rozmiarów, nieestetyczne brodawki pojawiające się na stopach oraz dłoniach, wywołane są przez wirus HPV. Można skutecznie je zlikwidować, stosując domowe sposoby, między innymi, smarując je maścią bogatą w kwas mlekowy oraz salicylowy, a także zapisując się na zabiegi medycyny estetycznej: krioterapię i laseroterapię.