Blog

Konchoplastyka małżowin nosowych

Na bocznych ścianach jamy nosowej znajdują się między innymi tak zwane małżowiny nosowe dolne. Biorą one udział w oczyszczaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza. Wskutek różnorodnych, przewlekłych nieżytów błony śluzowej nosa może dojść do ich przerostu, co prowadzi bezpośrednio do niedrożności nosa, występowania przewlekłego kataru, zapalenia zatok lub do zaburzeń powonienia. Po czasie może również dojść do powstania zmian obrzękowych. Idealnym zabiegiem pozwalającym na zredukowaniu przerośniętych małżowin nosowych jest konchoplastyka. Co warto jeszcze o niej wiedzieć? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Konchoplastyka – co to?

Inaczej mukotomia, jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych, jej celem jest poprawienie drożności nosa oraz redukcja zaburzeń oddychania, w tym nieżytu nosa, chrapania lub też bezdechów sennych.

Przyczyny przerostu małżowin nosowych dolnych

Przyczyn przerostu małżowin nosowych dolnych może być wiele. Dolegliwość tę mogą spowodować urazy, wrodzone przypadłości, infekcje, alergie, a nawet nadużywanie kropli do nosa. Czynniki te są również wskazaniami do wykonania plastyki małżowin nosowych, czyli zabiegu konchoplastyki.

Konchoplastyka – na czym polega?

Jest to zabieg laryngologiczny, który polega na redukcji przerośniętych małżowin nosowych. Przeprowadza się go również u pacjentów uzależnionych od stosowania kropli obkurczających naczynia krwionośne w nosie.

Konchoplastyka wykonywana jest najczęściej przy znieczuleniu miejscowym. Trwa mniej więcej 20-30 minut i zalecana jest tym pacjentom, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło żadnych lub pożądanych efektów. Co istotne, zabieg ten wykonywany jest niekiedy razem z plastyką przegrody nosa, czyli septoplastyką. Do konchoplastyki należy się odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do zabiegu

Mniej więcej na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy wykonać podstawowe badania krwi: morfologię, INR, APTT, a także grupę krwi z oznaczeniem ciał odpornościowych. Należy poinformować lekarza o wszystkich przebytych schorzeniach lub chorobach przewlekłych oraz dostarczyć mu zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, na 7 dni przed zabiegiem oraz 10 dni po zabiegu muszą zamienić je na zastrzyki podskórne. Przyjmowanie jakichkolwiek medykamentów powinno być zawsze uzgadniane z lekarzem.

Efekty konchoplastyki mogą być widoczne już po mniej więcej tygodniu lub dwóch, wtedy, gdy nos zaczyna się goić.

Konchoplastyka jest nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na zredukowaniu przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Dzięki temu znacząco poprawia się drożność nosa, a co za tym idzie, czynność oddychania. Co więcej, znikają często problemy z chrapaniem, katarem, a także przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych. Do zabiegu konchoplastyki należy się odpowiednio przygotować, między innymi wykonać wskazane badania, a także odstawić leki rozrzedzające krew. Efekty zabiegu widoczne są po mniej więcej tygodniu lub dwóch.