Blog

Kiedy wykonać zabieg podcięcia wędzidełka języka?

Wędzidełka znajdują się w jamie ustnej i są niewielkimi, cienkimi fałdami błony śluzowej. Mają specyficzną, włóknistym strukturę. Łączą one ze sobą dwa elementy ciała, ograniczając znacznie ich ruchomość. Wędzidełko ma bardzo duży wpływ na sposób mówienia, dlatego w niektórych przypadkach, gdy jego budowa jest nieprawidłowa, należy dokonać krótkiego zabiegu podcięcia go. Jak rozpoznać, że wędzidełko ma zaburzoną budowę? Co w takim wypadku należy zrobić? zachęcamy do przeczytania artykułu.

Wędzidełka w jamie ustnej – rodzaje

Co istotne, w jamie ustnej można zlokalizować aż 3 wędzidełka. Każde z nich może być wadliwie zbudowane. Bardzo popularną wadą jest nieprawidłowy rozwój wędzidełka języka, które łączy jamę ustną z dolną powierzchnią języka. Zbyt krótkie wędzidełko najczęściej objawia się trudnościami podczas karmienia. Dziecko nie chce ssać pokarmu, a w miarę rozwoju uwidaczniają się także wady wymowy, zwłaszcza związane z nieprawidłowym wymawianie. głosek: sz, ż, cz, dż, r. W przypadku tej wady można zaobserwować również niemożność wysuwania języka na brodę.

Wędzidełko wargi górnej i dolnej jest natomiast pionowym fałdem błony śluzowej, który łączy wewnętrzną powierzchnię wargi z powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki. Najczęściej można spotkać się z przerostem tego typu wędzidełka polegającym na nadmiernym jego zgrubieniu. Co więcej, mogą pojawić się także nieprawidłowo zlokalizowane przyczepy lub wędzidełko jest zwyczajnie zbyt krótkie.

Jakie są skutki nieprawidłowej do budowy wędzidełek?

Przede wszystkim pojawiają się wady wymowy, natomiast może też dojść do powstania diastemy prawdziwej (przerwy między górnymi jedynkami). Co więcej, nieprawidłowości w budowie wędzidełek utrudniają higienę jamy ustnej. Najczęściej kończy się to rozwojem próchnicy, pojawiają się także stany zapalne błony śluzowej i inne tego typu niedogodności. Dziecko, u którego podejrzewa się nieprawidłowo budowę wędzidełka, musi zostać objęte konsultacją logopedyczną.

Nieprawidłowa budowa wędzidełka – objawy

  • brak ssania, trudności z połykaniem,
  • wady zgryzu,
  • nadmierne ślinienie się,
  • choroby przyzębia,
  • ograniczona ruchomość języka.

Zabieg podcięcia wędzidełka

Do zabiegu podcięcia wędzidełka kieruje przede wszystkim logopeda oraz laryngolog. Nie należy dziecka umawiać wcześniej na wizytę przed konkretną diagnostyką, ponieważ w niektórych przypadkach skrócenia wędzidełka języka wystarczy wykonywać ćwiczenia logopedyczne oraz masaż. Jeśli jednak wędzidełko rzeczywiście jest skrócone i utrudnia czy to ssanie, czy prawidłową wymowę, należy wykonać zabieg podcięcia wędzidełka, czyli frenotomię. Jest on niezwykle szybki, wykonuje się go podczas znieczulenia, nie wymaga również pozostawania w szpitalu. Jest najczęściej zabiegiem ambulatoryjnym. Wędzidełko przecina się skalpelem, laserem lub nożem chirurgicznym. Wystarczy przeciąć linię fałdu błony śluzowej w poziomie, aby zlikwidować zrost. Nowoczesne urządzenia pozwalają na wykonanie zabiegu błyskawicznie i przy okazji zespolenie przerwanych tkanek, co znacznie ogranicza krwawienie i przyspiesza gojenie się rany. Warto jedynie pamiętać, że przez kilka dni po zabiegu dziecko musi spożywać pokarmy przede wszystkim letnie i płynne.

Warto pamiętać, że zabieg podcięcia wędzidełka jest niekiedy niezbędny. Nieprawidłowa budowa tego fałdu powoduje bardzo często wady wymowy, ogranicza sposobność ssania, a także sprawia wiele dyskomfortu dzieciom. Przed zapisaniem się na zabieg, należy skonsultować się z lekarzem logopedą lub laryngologiem, który dokładnie zbada wadę i dzięki temu będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję.