Blog
Istnieje wiele rodzajów zmian barwnikowych, które określa się mianem zmian melanocytarnych. Melanocyty to komórki, które przy nadmiernym miejscowym nagromadzeniu doprowadzają do powstania znamienia. Zmiany te, mogą się różnić wielkością, umiejscowieniem oraz barwą. Kiedy powinny nas zaniepokoić ?
Odpowiednia diagnostyka znamion jest kluczowa w przypadku wykluczenia nowotworu złośliwego – czerniaka skóry. Opracowano specjalny system ABCD, według którego można ocenić obraz kliniczny wczesnych czerniaków:
Czynniki prowadzące do rozwoju nowotorów skóry można podzielić na środowiskowe i genetyczne, które są ze sobą ściśle powiązane. Czynnikiem środowiskowym, który przyczynia się do procesu kancerogennego jest przede wszystkim nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i UV. Przy częstym przebywaniu na słońcu należy zatem zwrocić uwagę na stosowanie filtrów ochronnych o wyskoim SPF. W profilaktyce związanej z występowaniem czerniaka istotnym punktem jest całkowita rezygnacja z solarium.
Zmiany skórne które rozwinęły się nagle, lub wystąpilo krwawienie i swędzenie powinny zostać poddane badaniu dermatoskopem u lekarza dermatologa. Dermatoskopia to bezpieczna i łatwo dostępna metoda diagnostyki. Polega na oglądaniu zmian skórnych, głównie barwnikowych, w powiększeniu 10×. Powyższe badanie umożliwia także przybliżenie struktury naskórka, jak i granicy skórno-naskórkowej, a także warstwy brodawkowatej skóry właściwej.
Lekarz po wykonaniu dermatoskopii jest w stanie zakwalifikować znamię do ewentualnego usunięcia. Najczęściej wykonuje się cięcie tradycyjne skalpelem chirurgicznym, aby można było dokonać badania histopatologicznego zmiany skórnej.
Dermatoskopia w trakcie konsultacji dermatologicznej wydłuża czas wizyty jedynie o kilka minut, a korzyści z przeprowadzenia tego badania u chorych w stosunku do poświęconego czasu są ogromne w aspekcie profilaktyki czerniaka.
Autor: mgr piel. Paulina Boguszewska