Blog

Jakie szczepienia można wykonać w ciąży?

Szczepionki to preparaty medyczne, dzięki którym ludzkość wyeliminowała lub znacząco ograniczyła występowanie wielu poważnych chorób, jakie wcześniej zbierały śmiertelne żniwo. Sprawdzone i przebadane na przestrzeni dekad szczepionki wzmacniają układ immunologiczny pacjentów na całym świecie.

W cywilizowanych krajach stosowane są liczne obowiązkowe szczepienia już dla najmłodszych pacjentów, które pomogły zwalczyć groźne epidemie.

Rodzaje szczepionek

Szczepienie ma na celu uodpornić organizm pacjenta poprzez wprowadzenie do ustroju uśpionych lub martwych patogenów. Układ immunologiczny, napotykając tak spreparowane bakterie lub drobnoustroje, wytwarza odpowiednie przeciwciała, zwalczające je. W ten sposób szczepionka „programuje” organizm pacjenta do walki z chorobą w przypadku jej wystąpienia.

Obecnie stosowane są szczepionki żywe, czyli zawierające osłabione drobnoustroje chorobotwórcze, np. szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Drugim rodzajem preparatów są szczepionki inaktywowane, które zawierają martwe patogeny lub ich cząstki, np. szczepionka przeciwko grypie.

Zalecane szczepienia w ciąży

Kobieta w ciąży może być poddana szczepieniom inaktywowanym. Tego rodzaju preparaty są w pełni bezpieczne i ryzyko zakażenia dziecka jest znikome. Zalecanym szczepieniem w czasie ciąży jest szczepienie przeciwko krztuścowi. Poddanie się temu zabiegowi pozwala na przekazanie przeciwciał nienarodzonemu dziecku, co zmniejsza ryzyko zachorowania po porodzie.

Podobnie jest ze szczepieniem przeciwko grypie. Badania wykazały, że nie stanowi ono ryzyka dla dziecka, a może wzmocnić jego odporność. Kolejnym zalecanym szczepieniem jest to przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Szczepienia niezalecane w ciąży

Żywe szczepionki, pomimo iż są bezpieczne dla przyszłej matki, stanowią ryzyko dla dziecka. Istnieje zagrożenie, iż osłabione patogeny mogą przedostać się do rozwijającego się płodu i go uszkodzić. Ze względu na dobro dziecka, nie zaleca się szczepień przeciwko odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej i gruźlicy. Lepiej, aby kobieta zdecydowała się na takie szczepienie przed zapłodnieniem.

Szczepienia lecznicze

Szczepionki mają charakter profilaktyczny. Są aplikowane pacjentom w celu uchronienia ich przed schorzeniem. Zdarzają się także sytuacje, gdy szczepionka jest podawana jako lekarstwo. Chodzi o szczepionkę przeciwko wściekliźnie i tężcowi.

Ta pierwsza podawana jest pacjentom ugryzionym przez zwierzę podejrzane o wściekliznę. Drugi preparat aplikuje się osobie, która zraniła się o zardzewiały przedmiot lub w zabrudzonym środowisku, np. w czasie prac ogrodowych. W powyższych przypadkach ciąża nie stanowi powodu do zaniechania szczepienia, ale konieczne jest konsultacja z lekarzem.