Blog

Jakie badania krwi warto zrobić kontrolnie?

Badania krwi są czymś, co bardzo wielu pacjentów tak naprawdę bagatelizuje, a profilaktyka chorób jest dość ważną kwestią, nie należy jej lekceważyć. Warto także wiedzieć, że różne odchylenia od normy we krwi mogą być początkiem poważnych schorzeń. Ciało zazwyczaj reaguje nieco później na to, co dzieje się w nim wewnętrznie, a zatem badania krwi mogą pokazać początkowy rozwój wielu chorób i skłonić do prewencji. Jakie testy z krwi warto zrobić kontrolnie? Co ile należy wykonywać takie badania?

Kiedy na badania krwi?

Osoby po 25. roku życia powinny w zasadzie chodzić przynajmniej raz na dwa lata na kontrolne badanie krwi. Przyjmuje się jednak, że optymalnie jest wykonać kontrolne badanie krwi raz do roku. Osoby o podwyższonym ryzyku zapadnięcia na dane schorzenie powinny wykonywać takie badania nieco częściej, w tym wypadku dokładny czas określany jest zwykle przez lekarza.

Jakie badania krwi warto wykonać?

1. Morfologia – jest to badanie, które pozwala określić ogólny stan organizmu. Sygnalizuje wszelkiego rodzaju niedobory, anemię, przeziębienia itp. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu można suplementować pewne składniki od razu lub zmienić swoją dietę.

2. Badanie moczu – dzięki temu badaniu można określić parametry moczu, jego wygląd, fakt, czy znajduje się tam glukoza, białko, krew, bakterie. Wszystkie nieprawidłowości należy zgłosić do lekarza, a tym samym podjąć leczenie.

3. Glukoza – decydując się na badanie krwi, warto także wykonać parametry glukozy. Badanie to najczęściej robi się oczywiście u kobiet ciężarnych, natomiast dobrze jest sprawdzać sobie regularnie poziom cukru i w ten sposób określać, czy jest się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowalności, na przykład na cukrzycę.

4. Badania tarczycy – bardzo wiele osób, które uczęszcza na regularne badania krwi, nie wykonuje tego typu testów, a są one niezwykle istotne, szczególnie u kobiet. Nie da się ukryć, że nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca, a z nią związane choroby: niedoczynność nadczynność, czy też Hashimoto mogą powodować i rozregulować różne procesy zachodzące w organizmie. Takim przykładem jest choćby nadmierna utrata masy ciała czy też nadwaga. Przyczyną tych dwóch schorzeń może być właśnie chora tarczyca, a niekoniecznie niedobory jedzenia, czy też nadmiar spożywanych posiłków.

Są to podstawowe badania krwi, jakie należy wykonywać raczej regularnie. Jeśli pobierasz krew sporadycznie, raz na kilka lat, warto uregulować ten proces i wykonywać te badania przynajmniej raz na rok lub raz na dwa lata. Dobrze jest jednak skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić indywidualnie termin tego typu testów.