Blog

Jak przygotować się do badania USG ?

USG jamy brzusznej

DOROŚLI

  • W przeddzień badania proszę nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających, surowych  warzyw i owoców, jak również nie należy pić płynów gazowanych.Około godziny 14 dnia poprzedzającego badanie do wieczora tego samego dnia należy  zażyć nabyte w  Aptece, Espumisan (3×2 kapsułki) lub Węgiel leczniczy (3-4 tabl.).
  • Gdy wykonujemy badanie w godzinach dopołudniowych – należy być na czczo (nic nie jeść i nie pić oprócz popicia wyżej wymienionego leku i przyjęcia własnych leków stosowanych codziennie).
  • Gdy wykonujemy badania w godzinach popołudniowych: należy być na czczo 4-6 godzin przed  badaniem.
  • Około 1 godziny przed badaniem należy wypić 1 litr płynu niegazowanego i nie oddawać moczu.

NOWORODKI – zalecane jest nakarmienie malucha przed badaniem, by było spokojniejsze, poza tym noworodki nie wymagają specjalnego przygotowania do badania USG.

UWAGA! Zalecane jest, by każdy noworodek miał wykonane kontrolne USG jamy brzusznej jak najwcześniej w celu wykluczenia ew. patologii czy wad układu pokarmowego czy układu moczowego, co pomaga na szybkie wdrożenie dalszej diagnostyki i leczenia.

NIEMOWLĘTA – przed badaniem należy zrobić min. godzinną przerwę w karmieniu, a samo karmienie zaplanować po badaniu.

UWAGA! W przypadku podejrzenia pylorostenozy (przerostowego zwężenia odźwiernika), której objawami są chlustające, częste wymioty, brak przybierania na wadze, lub refluksu żołądkowo-przełykowego, opiekun dziecka powinien nakarmić je zaraz przed badaniem oraz mieć ze sobą butelkę z pokarmem do ewentualnego dokarmienia podczas badania. Bardzo ważne w tym przypadku jest dobre wypełnienie żołądka treścią pokarmową.

Starsze dzieci, przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym – powinny otrzymać wcześniej leki zmniejszające ilość gazów jelitowych (np. espumisan dostępny bez recepty, dawkę należy dostosować do wieku dziecka), nie powinny jeść pokarmów na 3,5-4 godziny przed badaniem, natomiast powinny przyjmować płyny, najlepiej wodę niegazowaną i na godzinę przed badaniem powstrzymać się od oddawania moczu. Ważne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego w celu jego dokładnej oceny.

NASTOLATKOWIE – obowiązują takie same zasady jak u dorosłych, czyli dobre wypełnienie pęcherza moczowego (ostatnie oddanie moczu na godzinę przed badaniem, wypicie wody) oraz powstrzymywanie się od spożywania pokarmów przez min. 4‒6 godzin przed badaniem. W dniu poprzedzającym USG należy unikać pokarmów ciężkostrawnych. Należy też przyjąć leki zmniejszające ilość gazów jelitowych (np. espumisan).

W celu oceny narządów miednicy małej (macica, jajniki, prostata) pacjent powinien mieć wypełniony pęcherz moczowy.

USG układu moczowego

Podczas badania USG układu moczowego oceniamy głównie nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz ew. zalegania moczu / zastój moczu.

  • Na badanie należy zgłosić się na czczo co najmniej 3 godziny
  • w ramach możliwości należy przyjąć leki zmniejszające ilość gazów jelitowych (np. espumisan), aby nie utrudniały one obrazowania narządów układu moczowego.
  • Na 2-3h przed badaniem  należy wypić 2-3 szklanki wody niegazowanej, aby na badanie przyjść z pełnym pęcherzem.

Po dokładnej ocenienie ww. narządów pacjent proszony jest o oddanie moczu w łazience i ponownie oceniany jest układ moczowy pod kątem zalegania moczu / zastoju moczu.

 

USG piersi

  • Większość lekarzy zaleca, żeby na badanie zgłaszać się tuż po miesiączce (1 – 10 dzień cyklu)– w drugiej fazie cyklu piersi są obrzmiałe, co znacznie utrudnia badanie.
  • Na badanie należy przynieść wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych.

USG przeciemiączkowe

Badanie to wykonywane jest u noworodków i niemowląt, u których wyczuwalne jest ciemię przednie. Badanie jest całkowicie bezpieczne (nie emituje szkodliwego promieniowania), szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Wskazane jest, by przed badaniem maluch był najedzony, przez co będzie spokojniejszy.

UWAGA! Zalecane jest, by każdy noworodek miał wykonane kontrolne USG przezciemiączkowe w celu jak najszybszego wykluczenia ew. patologii struktur mózgowia, co pomaga na szybkie wdrożenie dalszej diagnostyki i leczenia.

USG prostaty

  • Przed badaniem wymagane jest dokładne wypróżnienie. Można dzień wcześniej zastosować lewatywę przy pomocy środków dostępnych bez recepty.
  • Powinien być wypełniony pęcherz moczowy, na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu (najlepiej czysta woda).
  • Proszę przynieść ze sobą wyniki badań obrazowych wcześniej wykonywanych (USG, aktualny wynik PSA).

USG jąder i moszny

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania przez Pacjenta.

Badanie obejmuje ocenę jąder, najądrzy oraz powrózka nasiennego. Jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Badanie przeprowadzane jest w intymnej, spokojnej atmosferze, by pacjent czuł się swobodnie, a nakładany żel ma temperaturę pokojową, by nie powodował dyskomfortu.

 

USG tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i tkanek miękkich

Badania to nie wymagają specjalnego przygotowania od Pacjenta.

W przypadku posiadania dokumentacji z poprzednich wizyt i/lub badań proszę o zabranie ich ze sobą – pozwoli to na obiektywne porównanie i ocenę zmian.

 

USG stawów

Badania to nie wymagają specjalnego przygotowania od Pacjenta.

W miarę możliwości należy założyć wygodne, luźne ubranie, aby łatwiej odsłonić badany staw.