Blog

Jak objawia się borelioza?

Nazywana chorobą z Lyme lub też krętkowicą kleszczową, mowa oczywiście o boreliozie. Ta wieloukładowa choroba zakaźna rozprzestrzenia się w organizmie człowieka po ukąszeniu kleszcza. Jak objawia się wspomniana choroba? Czy można się z niej skutecznie wyleczyć?

Jak można zarazić się boreliozą?

Do zakażenia boreliozą dochodzi jedynie w momencie wkłucia się kleszcza w ciało człowieka. Nie da się jednak ukryć, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zostało ukąszonych przez tego owada. Najczęściej dzieje się tak, że kleszcz lub fragment jego ciała pozostaje w ranie, a wokół niej tworzy się charakterystyczny rumień. Podstawowym objawem choroby bywa również tzw. rumień wędrujący, który pojawia się niedaleko miejsca wkłucia. Nie jest to jednak zjawisko częste, może zdarzyć się tak, że pojawi się jedynie niewielka ranka, której nie zauważy osoba zakażona.

Objawy boreliozy

Niestety, ale objawy boreliozy bywają złożone. Oprócz rumienia i zmian skórnych może dojść do zmian wielonarządowych, w zależności od tego, z jaką odmianą boreliozy ma się do czynienia.

  • Borelioza stawowa – charakterystycznym objawem tego schorzenia jest reumatoidalne zapalenie stawów, które może być mylone z przedwczesnym reumatyzmem. Ciężko jednak zbadać tę chorobę, dlatego po wykonaniu szeregu badań związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, warto wykonać profilaktycznie badania krwi pod kątem obecności bakterii boreliozy.
  • Borelioza kardiologiczna – boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego poprzedzone jest wystąpieniem rumienia, jednak objawy skórne mogą być niewielkie lub niewidoczne. Wielu pacjentów, nawet w młodym wieku skarży się na ból w klatce piersiowej, duszności, ma typowe objawy choroby wieńcowej.
  • Neuroborelioza – jedna z bardziej inwazyjnych odmian tej choroby. Atakuje neurony w mózgu. Może pojawić się zapalenie nerwów czaszkowych, fibromialgia, porażenie korzeni nerwowych. Odmiana ta jest o tyle groźna, że może doprowadzić do choroby dwubiegunowej. 

Leczenie boreliozy

Jeśli pojawi się na ciele rumień, trzeba od razu udać się do lekarza. Przepisze on odpowiednie antybiotyki, które pozwolą załagodzić i wyleczyć chorobę. Osoba zakażona często nie wie o swoim problemie, co sprawia, że choroba może rozwijać się w organizmie latami i atakować kolejne organy. Leczenie powikłań chorobowych bywa uciążliwe i dość długie. Można jednak skutecznie wyleczyć się z boreliozy.