Blog
Schorzenia związane z przykurczami stawów są niestety uciążliwe, ponieważ powodują ból, a także ograniczają ruch danego stawu, doprowadzając nawet do niepełnosprawności. Podobną, choć ogólnie nieco inną chorobą, jest przykurcz Dupuytrena, który jest typowym schorzeniem dłoni. Objawem tej choroby jest tak zwany zaciąg dłoni, który można opisać jako przykurcz zgięciowy palców. Palec, zwykle środkowy, zaczyna się kurczyć, znacznie ograniczając ruch ręki. Jak leczyć zatem przykurcz Dupuytrena?
Osoby zmagające się z przykurczem Dupuytrena zmagają się z ograniczoną ruchomością stawów, a także mniejszym zakres motoryki dłoni, przez co mają problem z wykonywaniem podstawowych czynności. Przykurcz Dupuytrena może być początkowo mylony z cieśnią nadgarstkowa lub chorobą ścięgien. Schorzenie to nie jest jednak bezpośrednio związane z chorobą naczyń, czy nerwów, ani także ścięgien, ponieważ są to części ciała zbudowane z innego rodzaju kolagenu. W przypadku przykurczu Dupuytrena pojawia się przerost tkanki, następuje jej zgrubienie oraz namnażanie się różnorodnych guzków. Choroba ta oczywiście może mieć kilka faz, pierwszą z nich jest mrowienie w palcach, a ostatnim stadium choroby jest brak możliwości chwytu ręką.
Przykurcz ten najczęściej dotyka mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, bardzo często ma podłoże genetyczne.
Istnieją trzy metody leczenia omawianego schorzenia, oczywiście odpowiedni sposób dobierany jest do stopnia zaawansowania choroby.
Nie należy lekceważyć bólów, które pojawiają się po wewnętrznej stronie dłoni, głównie przy zgięciu palców, gdyż może to być pierwszy objaw przykurczu Dupuytrena.
Leczenie tego schorzenia nie jest aż tak inwazyjne. W łagodnych przypadkach wystarczy zastosować farmakologię oraz ćwiczenia dłoni, niekiedy oczywiście potrzebna jest operacja, natomiast rekonwalescencja jest niezwykle krótka, gdyż pacjent po około dwóch miesiącach wraca do normalnej sprawności i może być aktywny zawodowo jak dawniej.