Blog

Gdzie szukać pomocy w leczeniu chrapania?

Problem z chrapaniem dotyka aż 45 % Polaków. Niestety często jest on bagatelizowany, co jest ogromnym błędem. Chrapanie to dolegliwość, która dotyczy nie tylko osoby na nią cierpiącej, ale także partnera, a nawet wszystkich domowników. Często jest to bardzo głośny i nieprzyjemny dźwięk, który może powodować problemy ze snem, co z kolei przełoży się na samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego też tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemu. Gdzie szukać pomocy i czy chrapanie jest niebezpieczne? Dowiesz się poniżej. 

Przyczyny chrapania

  • krzywa przegroda nosowa lub inne wady w budowie górnych dróg oddechowych 
  • przerost migdałków 
  • niedrożność nosa
  • obniżone napięcie mięśni języka i gardła
  • nadwaga lub otyłość
  • alergie 
  • palenie

Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. To, jakie skutki powoduje chrapanie i czy jest niebezpieczne, zależy od danej sytuacji. Czasami powoduje problemy ze snem i zmęczenie w ciągu dnia, jednak zdarzają się sytuacje kiedy chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Przerwy w oddychaniu mogą być przyczyną niedotlenienia narządów i całego organizmu, które z pewnością da o sobie znać w ciągu dnia w postaci zmęczenia, bólów głowy, a nawet obniżonej wydolności intelektualnej. U chrapiących, dwa razy częściej występuje też cukrzyca. Chrapanie często też idzie w parze z OBS, czyli obturacyjnym bezdechem sennym. Jest to schorzenie, którae polega na wielokrotnych przerwach w oddychaniu w czasie snu. OBS może przyczynić się do powstawania niebezpiecznych chorób takich jak zaburzenie rytmu serca, nadciśnienie, udar mózgu czy zawał serca. Takie choroby to już bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego nie należy bagatelizować chrapania. 

Gdzie szukać pomocy?

Z problemem chrapania należy udać się jak najszybciej do laryngologa, który przede wszystkim ustali przyczyny naszego problemu. Dzięki temu będzie można zaplanować odpowiednio program leczenia i terapii. W zależności od czynnika powodującego dolegliwość, chrapanie leczy się na różne sposoby. W przypadku osób z nadwagą i otyłością niezbędna jest redukcja masy ciała, a u osób palących oczywiście rzucenie palenia. W przypadku stwierdzenia przez laryngologa niedrożności nosa, krzywej przegrody nosowej lub innych wad w budowie górnych dróg oddechowych, pomocny może okazać się zabieg chirurgiczny. Gdy mamy do czynienia z bezdechem sennym, lekarz dobiera terapie dostosowaną indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.