Blog

Drętwienia rąk – jakie mogą być przyczyny?

Drętwienie rąk to nieprzyjemne uczucie, którego każdy doświadczył. W większości przypadków przechodzi samoczynnie, po kilku minutach, jednak jeśli utrzymuje się permanentnie lub często wraca, warto skonsultować się z lekarzem.

Drętwienie rąk – objawy

Drętwienie rąk objawia się sztywnieniem kończyny oraz zanikiem czucia w palcach i dłoni. Bodźce zewnętrzne działające na zdrętwiałą dłoń nie są przez nią prawidłowo odbierane, przez co pacjent odnosi wrażenie, jakby ręka nie była jego.

Drętwienie może też objawiać się mrowieniem w ręce oraz wewnętrznym kłuciem. Nierzadko motoryka dłoni jest wtedy ograniczona i pacjent ma trudności z poruszaniem palcami.

Przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie rąk jest skutkiem zaburzenia unaczynienia lub unerwienia kończyny. Może być wywołane mechanicznie, poprzez działanie z zewnątrz, niedobór witamin i minerałów lub stanowić objaw choroby. W ostatnim przypadku nierzadko chodzi o groźną chorobę, co powinno skłonić pacjenta do niezwłocznej konsultacji z lekarzem neurologiem.

Drętwienia rąk w nocy

Drętwienie ręki w nocy z reguły wynika z pozycji snu ‒ pojawia się, gdy ręka jest przyciśnięta masą ciała. Powoduje to zmniejszenie dopływu krwi i drętwienie kończyny. Podobne sytuacje zdarzają się też w ciągu dnia, gdy ręka znajduje się w niewygodnej lub nienaturalnie pozycji, albo jest czymś skrępowana lub ściśnięta.

Każdy człowiek tego doświadczył, np. gdy trzymał rękę w górze przez dłuższy czas lub niósł siatkę wypełnioną zakupami. Drętwienie palców wywołane w ten sposób jest niegroźne i mija po kilku minutach od zmiany pozycji lub usunięcia ucisku.

Drętwienie rąk z niedoborów diety

Niedobór mikroskładników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego może powodować drętwienie i mrowienie rąk. Warto wtedy uzupełnić niedobór:

  • witamin z grupy B
  • potasu
  • magnezu
  • wapnia

Drętwienie rąk wywołane chorobami

Częste lub trwałe drętwienie rąk oraz nóg to pierwszy objaw neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych. W większości przypadków są one powikłaniem przebytych wcześniej infekcji. Schorzenie to wymaga kontroli lekarskiej.

Drętwienie palców, głównie wskazującego i kciuka oraz osłabiony chwyt w dłoni wskazują na zespół cieśni nadgarstka. W tej sytuacji pomoże jedynie zabieg chirurgiczny.

Drętwienie rąk towarzyszące przewlekłemu zmęczeniuzawrotom głowy i skurczom mięśni oznacza stwardnienie rozsiane. Choroba ta jest nieuleczalna i postępująca.

Problemy z kręgosłupem także wywołują drętwienie kończyn. Natomiast drętwienie lewej ręki powiązane z bólem w klatce piersiowej, to objaw zawału serca.

Mrowienie dłoni powiązane z drętwieniem twarzy zwiastuje udar mózgu lub wylew. W obu przypadkach konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, gdyż jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i każda minuta jest na wagę złota.