Diagnostyka
W medycynie szybkie testy diagnostyczne wykorzystywane są od dawna. Pierwsze testy służyły szybkiemy wykryciu ciąży. Dziś są one szeroko wykorzystywane, m.in. przy podejrzeniu grypy, anginy czy w diagnostyce zakażeń Helicobacter pylori oraz chorób wenerycznych.
Szybkie testy stanowią ważne narzędzie diagnostyczne w codziennej praktyce, umożliwiają postawienie precyzyjnej diagnozy w ciągu kilku minut. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia ich stosowania.
Większość z testów są zupełnie nieinwazyjne: pobiera się jedynie wymaz z nosa, gardła czy cewki moczowej za pomocą wacika. W niektórych potrzebna jest kropla krwi taka jak do badania poziomu glukozy w glukometrze.
Metodą wykorzystywaną w szybkich testach jest immunochromatografia (IC). Testy IC, z pozoru niewinnie wyglądające, pod plastikową otoczką ukrywają specjalnie wyselekcjonowane przeciwciała monoklonalne, wyznakowane złotem. Linia testowa płytki jest opłaszczona przeciwciałami dla szukanej choroby, zaś linia kontrolna – przeciwciałami dla wyznakowanych złotem przeciwciał monoklonalnych.
Żeby wynik uznać za prawidłowy, musi pojawić się linia kontrolna. Jeśli w badanym materiale są poszukiwane przeciwciała lub antygen, powinny pojawić się dwie kreski – testowa i kontrolna. Większość szybkich testów to testy jakościowe, niezależnie od siły wybarwienia linii testowej (czy kreska jest cienka, czy gruba) wynik testu jest dodatni.
Metoda IC nie stawia specjalnych wymagań, testy mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, a termin ich ważności jest długi, zwykle 2 lata.
W naszej ofercie posiadamy szybkie testy na:
Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.