Diagnostyka
Badanie dopplerowskie, inaczej nazywane też USG Doppler tętnic i żył pozwala na dokonanie oceny ich stanu. Jest ono również pomocne we wskazywaniu konkretnych miejsc, w których pojawiły się zmiany chorobowe, takie jak np. zwężenia, żylaki, zakrzepy żylne, zatory lub tętniaki. Nie da się ukryć, że nadmierne zwężenie żył czy też tętnic pod postacią blaszki miażdżycowej lub zakrzepów, może doprowadzić do poważnych powikłań, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta.
Odkładanie się blaszek miażdżycowych lub też powstawanie zatorów może doprowadzać do bardzo groźnych stanów zagrażających życiu, takich jak zawał serca, udar mózgu i czy zatorowość płucną. Choroby te zwykle występują nagle, gdyż nie powodują one przez długi czas żadnych konkretnych dolegliwości. Warto zatem zgłosić się na kontrolne badanie dopplerowskie.
Badanie to wykonywane przy użyciu tzw. USG Dopplera. Przebiega bardzo podobnie do tradycyjnego badania ultrasonografem. Głowica przykładana jest bezpośrednio do ciała, np. kończyn dolnych, a na monitorze pojawia się obraz. Dzięki temu można bezinwazyjne sprawdzić stan przepływu krwi przez żyły i tętnice. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nie trzeba także specjalnie się do niego przygotowywać. Warto jedynie dodać, że w przypadku badania dopplerowskiego tętnic nerkowych i wątroby trzeba zgłosić się na czczo.
Przed zabiegiem pacjent zdejmuje ubranie z miejsc, w których wykonywane będzie badanie i kładzie się na kozetce lub stoi na specjalnym podeście. Następnie lekarz smaruje miejsce odpowiednim żelem i przykłada głowicę. Co ciekawe, badaniu temu towarzyszy dźwięk sygnalizujący przepływ krwi przez żyły i tętnice.
Wyniki z badania przeprowadzonego Dopplerem naczyniowym otrzymuje się od razu. Lekarz na bieżąco kontroluje stan żył i tętnic oraz informuje pacjenta, czy wszystko jest w porządku. Po wykonaniu badania dopplerowskiego lekarz może skierować pacjenta na zabieg lub też przepisać mu konkretne leczenie farmakologiczne.
Wskazania do wykonania badania USG Doppler:
Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką, w celu umówienia wizyty do naszych chirurgów naczyniowych (dr Dawid Ojo i dr Daniel Myśliński).
Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.