Diagnostyka

Biopsja cienkoigłowa tarczycy (BACC)

Biopsja tarczycy to badanie, które pomaga ocenić zmiany (guzki) występujące w tarczycy. Biopsja tarczycy, dostarczając materiału do badania mikroskopowego może wspomóc wykluczenie lub potwierdzenie, że zmiana ma charakter nowotworowy.

Lekarz zleca biopsję tarczycy wtedy, gdy w badaniu ultrasonograficznym wykryta zostanie obecność jednego lub więcej guzków. Większość zmian występujących w większości u kobiet ma niezłośliwy charakter. Zaledwie 4% badanych za pomocą biopsji i innych technik diagnostycznych guzków tarczycy ma charakter zmian nowotworowych. Jednak wszystkie należy zbadać. Biopsje tarczycy robi się także wówczas, gdy zachodzi podejrzenie zmian zapalnych w tarczycy. Zabieg może również służyć opróżnieniu torbieli tarczycy z płynu.

Jak przebiega biopsja tarczycy

Zabieg wykonuje się cienką igłą, grubości od 0,4-0,6 mm. Fachowo nazywa się ona BACC czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana pod kontrola USG. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Na biopsję tarczycy należy zgłosić się tylko na nie z dokumentacją medyczną oraz powiedzieć lekarzowi o współistniejących chorobach, np. alergii czy problemach z krzepliwością krwi. Biopsja tarczycy nie wymaga znieczulenia – nie znieczula głęboko położonych tkanek tarczycy, a przy tym jest bardziej bolesne niż sama biopsja.

Biopsja cienkoigłowa – jakie są wskazania?

Wskazaniem do wykonania biopsji może być wyczucie przy pomocy dotyk niewielkiego guzka  w okolicy tarczycy. Co więcej, powiększenie gruczołu powiązane z bólem, tzw. wole wieloguzkowe, a także wykrycie poprzez USG zmian, których średnica przekracza 1 cm, również są wskazaniem do biopsji cienkoigłowej. W momencie, gdy wykonany zabieg nie daje jednoznacznego obrazu, lekarz może zlecić także biopsję gruboigłową.

Biopsja – przygotowanie

Co istotne, pacjenci nie muszą specjalnie przygotowywać się do tego zabiegu. Konieczne jest natomiast wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które będą potwierdzały wskazania do zabiegu. Przed samym zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, by upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania biopsji.

Przebieg zabiegu

Przed biopsją trzeba zdjąć ozdoby i biżuterię z szyi oraz uszu, a następnie położyć się we wskazanym miejscu przez lekarza. Pacjent musi leżeć nieruchomo, nie można przełykać śliny, a także nie wolno nic mówić. Materiał pobierany jest niezwykle cienką igłą pod kontrolą USG. Cały zabieg jest naprawdę krótki, ponieważ trwa zaledwie kilka sekund, ponadto jest praktycznie bezbolesny. Jedyny dyskomfort, jaki odczuwa pacjent związany jest z niewielkim wkłuciem igły. Po zabiegu warto uciskać miejsce gazikiem przez mnie więcej kilkanaście minut. Od razu można wracać do codziennych aktywności.

Cennik

Onkologia

Biopsja cienkoigłowa
od 300 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę