Diagnostyka

Biopsja cienkoigłowa piersi (BAC)

Biopsja jest jedną z metod pobrania materiału komórkowego do badania dzięki strzykawce i cienkiej igle. Wykorzystywana jest ona w diagnostyce różnego rodzaju nowotworów. Decyzja o wykonaniu biopsji poprzedzona jest badanie USG, na którym widoczny jest guzek lub samobadaniem, w sytuacji, kiedy jest on wyczuwalny palpacyjnie. Podczas wykonywania zabiegu pacjent może być w pozycji siedzącej lub leżącej. W przypadku podejrzenia nowotworu piersi zaleca się, aby wycinek pobierany był w poziomie. Uznaje się, że badanie to jest najbardziej komfortowe dla pacjentki. Wykonywane jest bez znieczulenia oraz trwa zaledwie kilka chwil. Ponieważ badanie jest właściwie bezbolesne i jest niemalże nie inwazyjne, pacjentka po jego zakończeniu nie wymaga hospitalizacji i może udać się do domu.

 

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej:

  • guzek piersi wykryty przez samobadanie lub w USG,
  • torbiel piersi,
  • powiększone węzły chłonne.

 

Wiarygodność wyniku

Niewątpliwym plusem badania jest to, że wynik jest gotowy do odbioru po kilku dniach, natomiast w nagłych wypadkach możliwe jest uzyskanie go w zaledwie kilka godzin. Należy pamiętać, że BAC pozwala jedynie na diagnostykę odnoszącą się do pobranych tkanek. Ten rodzaj badania nie pozwala na ocenę struktury, przez co nie jest możliwe postawienie dokładnego rozpoznania. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że materiał pobierany jest bardzo cienką igłą, przez co w niektórych wypadkach może okazać się niewystarczający do postawienia diagnozy. Jeżeli pobrana tkanka jest niereprezentacyjna, lecz jej struktura wskazuje na prawdopodobieństwo nowotworu, badanie jest ponownie wykonywane, lecz inną metodą.

Biopsja cienkooigłowa – wskazania

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Nie da się ukryć, że ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że największy poziom osiąga ono w przedziale do 60 roku życia. Bardzo wczesne wykrycie nowotworu daje spore szanse na wyleczenie, stąd tak ważna jest profilaktyka i wstępne badania, takie jak np. biopsja cienkoigłowa.

Wskazaniem do biopsji jest wyczucie w piersi guzka lub zgrubienia potwierdzone przez wykonane badanie USG piersi lub badanie mammograficzne. Biopsję zleca specjalista w momencie, gdy podejrzewa raka piersi oraz nowotwór sutka. Zabieg przeprowadza się w jednej lub obu piersiach w zależności od występowania guzków.

Przebieg zabiegu

Jest to zabieg ambulatoryjny, który trwa zaledwie kilka minut, nie wymaga podawania znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji. Lekarz podaje jedynie znieczulenie miejscowe, spryskując okolice wkłucia specjalnym płynem. Podczas zabiegu stosuje się zwykle igły o grubości: 0,6-0,8 mm. Co istotne, warto wiedzieć, że igła stanowi jedynie przedłużenie strzykawki, do której pobierany jest materiał z tkanki. Lekarz kilkakrotnie przesuwa igłę podczas badania, dzięki temu łatwiej pobiera do strzykawki materiał do badań. Po pobraniu odpowiedniego wycinka tkanek, a przed wyjęciem igły zostaje wyłączone ssanie, aby nie doszło do wszczepienia się komórek nowotworowych w kanał biopsyjny. Po zabiegu w miejscu wkłucia się igły zakładany jest jałowy opatrunek.

Cennik

Onkologia

Biopsja cienkoigłowa
od 300 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę