Blog

Częste krwawienia z nosa – gdzie szukać pomocy?

Błona śluzowa we wnętrzu nosa jest mocno unaczyniona. W przypadku uszkodzenia obficie krwawi. Krwotok wywołany mechanicznym urazem jest łatwy do zatamowania i z reguły nie wymaga interwencji lekarza.

Zdarza się jednak, że krwawienie z nosa następuje samoczynnie, bez ingerencji z zewnątrz. Jest to powodem do obaw i może wymagać konsultacji ze specjalistą. Może to być objawem zaburzeń ustroju lub poważniejszej choroby wymagającej leczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat krwawienia z nosa? Zachęcamy do lektury!

Przyczyny krwawienia z nosa

Krwotok z nosa może pojawić się na skutek urazu mechanicznego lub zostać wywołany przez choroby albo leki.

Dość częstą przyczyną, zwłaszcza u dzieci, jest dłubanie w nozdrzu lub umieszczenie tam ciała obcego. Na skutek podrażnienia, naczynka krwionośne ulegają uszkodzeniom, a to powoduje krwotok. Podobnie zdarza się przy urazach głowy i twarzy. Silne wydmuchiwanie nosa w czasie kataru oraz suche powietrze także uszkadzają naczynka krwionośne i powodują krwawienie.

Tego typu krwawienia są jednak  niegroźne i stosunkowo łatwe do opanowania.

Krwawienie samoczynne może świadczyć o chorobie układu krążenia, nadciśnieniu tętniczemu, anemii, zaburzeniu krzepliwości, a nawet o chorobach zakaźnych. Taką dolegliwość mogą też wywołać leki przeciwzakrzepowe i przeciwhistaminowe.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Bez względu na przyczynę krwawienia z nosa, pierwsza pomoc wygląda tak samo.  Pacjent powinien usiąść i delikatnie pochylić głowę do przodu. Dzięki temu zbierająca się krew nie będzie spływała do gardła, a to zredukuje ryzyko zadławienia. Następnie należy delikatnie uciskać nasadę nosa, przez ok. 10 minut, a na kark nałożyć zimny kompres. Na skutek ochłodzenia naczynia krwionośne zwężą się, a to będzie sprzyjać zatamowaniu krwawienia.

Po ustaniu krwawienia, pacjent powinien odpocząć, unikać wysiłku fizycznego, ciepłych napojów oraz alkoholu. Nie powinien też usuwać z nosa zakrzepów krwi, aby nie podrażnić zagojonego miejsca. Przyjdzie na to czas po pełnym zagojeniu. Jeśli pomimo wykonania powyższych czynności krwotok nie ustanie, należy zgłosić się do specjalisty.

Częsty krwotok z nosa – do jakiego lekarza?

Częste oraz samoczynne krwotoki z nosa mogą wymagać interwencji lekarza. Krwawienie z nosa może być spowodowane różnymi dolegliwościami i wymagać zróżnicowanej terapii. Pierwszym specjalistą, do którego powinniśmy się udać, jest laryngolog, który podejmie stosowne leczenie.

Jeśli natomiast krwotoki są wywołane przez inne choroby, pacjent powinien poddać się specjalistycznej terapii, np. u kardiologa, angiologa, hipertensjonologa lub onkologa.