Blog

Chrypka – jakie mogą być przyczyny?

Nagła zmiana barwy głosu na nienaturalnie szorstki, chrapliwy i lekko mechaniczny jest głównym objawem chrypki. Zjawisko to znane jest chyba każdemu. Pojawia się niespodziewanie i w większości przypadków równie szybko zanika. Jest to krótkotrwałe zaburzenie strun głosowych i krtani wywołane błahymi czynnikami niestanowiącymi zagrożenia dla zdrowia.

Zdarza się jednak, iż chrypka jest permanentna i jest skutkiem chorobowym. W takiej sytuacji nie należy jej bagatelizować i koniecznie trzeba skonsultować swoją przypadłość ze specjalistą.

Chrypka – przyczyny

1. Poranna chrypka

Na pewno każdy obudził się rano z poczuciem dyskomfortu w gardle, a pierwsze wypowiedziane tego dnia słowa brzmiały nienaturalnie i szorstko.

Odchrząknięcie lub łyk wody przywracał naturalną barwę głosu, a chrypka znikła. Przyczyną tego stanu jest nagromadzenie się flegmy lub obsuszenie strun głosowych w trakcie snu. Zdarza się tak również po długotrwałym milczeniu w ciągu dnia, np. na firmowym zebraniu lub wykładzie, gdy nagle jesteśmy poproszeni o zabranie głosu.

2. Chrypka wynikająca ze zmęczenia

Osoby, które dużo mówią, również nierzadko łapie chrypka. Wynika to ze zmęczenia i podrażnienia strun głosowych ‒ takie dolegliwości mogą być wywołane nadwyrężeniem aparatu mowy. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy mówimy zbyt głośno. Nie raz po koncercie, zabawie w dyskotece lub meczu na stadionie, uczestnicy imprez mówią zachrypniętym głosem.

Podobnie dzieje się wśród osób, które mówią ciszej, ale dużo, są to przede wszystkim nauczyciele, lektorzy czy telemarketerzy. Permanentne mówienie przez jakiś czas osusza struny głosowe i wywołuje mikro urazy, które powodują chrypkę. Łyk wody lub chwila odpoczynku od mówienia pomaga wrócić do normy.

3. Nałogi a chrypka

Palenie tytoniu ma wiele negatywnych skutków, w tym chrypkę. Zasmolone układ oddechowy i aparat mowy palacza powodują zmianę głosu na grubszy i chrypliwy.

Podobna sytuacja występuje przy nadmiernym spożywaniu alkoholu. Osoba będąca pod jego wpływem alkoholu mówi głośniej niż zwykle, a przytłumiony układ nerwowy nie odczuwa zmęczenia strun głosowych, takim stopniu, jak u osoby, która nie spożywała alkoholu.

4. Choroby układu oddechowego i krtani

Chrypliwy głos może wynikać też ze zmian chorobowych aparatu mowy i układu oddechowego. Przyczyną zmian barwy głosu mogą być guzki na krtani, problemy z tarczycą, udar, nowotwór krtani, podrażnienia wywołane refluksem żołądkowym lub mechaniczne urazy strun głosowych. W takich przypadkach chrypka utrzymuje się długotrwale i wymaga konsultacji ze specjalistą.

Również zwykłe przeziębienie, grypa czy zapalenie krtani powodują chrypkę i problemy z mówieniem, ale w takich przypadkach po rekonwalescencji problem zanika.

Leczenie chrypki

W pierwszej kolejności warto zadbać o profilaktykę. Stałe nawadnianie organizmu, unikanie nadmiernej eksploatacji strun głosowych, zapobieganie przeziębieniom i chorobom układu oddechowego oraz unikanie innych czynników, jak palenie czy alkohol to najprostszy sposób na uniknięcie chrypki.

W przypadku pojawienia się zachrypniętego głosu należy nawilżyć gardło i dać odpocząć strunom głosowym. Przy poważniejszych przyczynach chorobowych pomagają lekarstwa zapisane przez specjalistę, a w skrajnych przypadkach zabiegi medyczne zalecane przez lekarza.