Blog
Hashimoto to choroba, która opisana została w 1912 roku przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto. Hashimoto to bezbolesne zapalenie, które rozwija się powoli i prowadzi do trwałej niedoczynności tarczycy. Ze wspomnianą chorobą w szczególności zmagają się kobiety w wieku 30-50 lat.
Czym dokładnie jest Hashimoto, jakie są najczęstsze objawy choroby i w jaki sposób przebiega leczenie? Zachęcamy do lektury!
Hashimoto to przewlekłe zapalenie autoimmunologiczne ‒ o chorobach autoimmunologicznych mówimy, gdy organizm atakuje własne komórki i tkanki.
W przypadku omawianej choroby układ immunologiczny produkuje przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie, powoduje to zanik komórek pęcherzykowych tarczycy oraz rozwój niedoczynności tarczycy.
Dokładna przyczyna omawianej choroby nie jest znana, uważa się jednak, że do jej powstania przyczyniają się między innymi uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne oraz nadmiar jodu. Ryzyko zwiększają również czynniki środowiskowe, na przykład palenie papierosów, nadmierny stres, a także inne choroby, między innymi cukrzyca czy celiakia. Zdiagnozowane Hashimoto wymaga wykonania badań laboratoryjnych.
Nie została opracowana metoda leczenia Hashimoto, terapia opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów i polega na przyjmowaniu leków zawierających lewotyroksynę. Istotne są także odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia.
Jakie są objawy Hashimoto? Już na początku warto podkreślić, że przez całe lata choroba może rozwijać się bardzo dyskretnie ‒ tak, że pacjent nie zauważy, że cokolwiek mu dolega. Jeden z pierwszych objawów stanowić może symetryczne powiększenie gruczołu tarczycowego (wole tarczycowe). Wraz z rozwojem choroby rozmiary tarczycy będą powoli wracać do standardowych rozmiarów.
Objawy mogą różnić się u poszczególnych pacjentów ‒ wszystko zależy tutaj od konkretnej osoby, stopnia zaawansowania choroby czy czasu jej trwania. Wśród najczęstszych objawów wymienić możemy takie, jak:
Hashimoto to przewlekłe zapalenie autoimmunologiczne, prowadzące do całkowitej niedoczynności tarczycy. Przyczyny choroby nie są do końca znane, aktualnie za główne powody rozwoju Hashimoto uważa się uwarunkowania genetyczne oraz czynniki hormonalne.