Blog

Chondromalacja rzepki – przyczyna bólu kolana

Chondromalacja rzepki – przyczyną bólu kolana

 

Ból w przedniej części kolana połączony z obrzękiem może świadczyć o chondromalacji rzepki, czyli chorobie, w której dochodzi do niszczenia chrząstki pokrywającej staw pomiędzy rzepką a kością udową. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób młodych, aktywnych sportowo, u których najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe położenie rzepki, czyli lateralizacja.

Staw kolanowy chroniony jest przez rzepkę – okrągłą kość w przedniej części kolana. Tworzy ona staw z kością udową, a w pewnych sytuacjach może dochodzić do jego uszkadzania. Chondromalacja rzepki inaczej zwana rozmiękaniem chrząstki stawowej prowadzi do stopniowego uszkadzania, pękania i tworzenia ubytków chrząstki, co sprawia, że nie chroni należycie warstw głębiej leżących. Uszkodzona chrząstka stawowa rzepki powoduje przenoszenie obciążeń w głębsze, bardziej unerwione warstwy, co powoduje ból i nawracające objawy stanu zapalnego kolana.

Pierwsze objawy to okresowe bóle przedniej części kolana, niewielka sztywność stawu oraz obrzęk. Podczas ruchów zginania i prostowania kolana odczuwalne jest trzeszczenie, wywołane tarciem nierównej powierzchni stawowej rzepki. Podczas kucania czy chodzenia po schodach odczuwalny jest ból.

Najczęstszym powodem chondromalacji jest nieprawidłowe położenie oraz tor ruchu rzepki podczas zginania kolana. Odpowiedzialne za to są słabo wykształcone mięśnie otaczające kolano, zbyt duża aktywność kości udowej, która nakłada dodatkowy nacisk na rzepkę podczas np. biegania, skakania, jazdy na nartach lub gry w piłkę nożne, wady stóp gł. płaskostopie czy koślawość kolan.

W łagodnej postaci choroby należy przede wszystkim chronić staw kolanowy przed dalszymi urazami i obciążeniami. Wskazane jest zabezpieczenie kolana stabilizatorem na kilka tygodni. Warto też poddać się serii odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy uda oraz zabiegom fizykoterapeutycznym. Uporczywy ból nie poddający się leczeniu zachowawczemu wymaga zabiegów operacyjnych. Istnieje także szereg nowoczesnych zabiegów regeneracyjnych stosowanych w ortopedii, które w większości przypadków pozwalają zatrzymać proces chondromalacji.

Kiedy metody zachowawcze są nieskuteczne jedynym leczeniem w przypadku chondromalacji rzepki pozostaje artroskopia operacyjna stawu kolanowego.

Wszelkie powtarzające się bóle stawów kolanowych należy jak najszybciej skonsultować  z lekarzem ortopedą. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego powinny zostać wyjaśnione i usunięte, gdyż wcześnie wykryte dają szansę na pełne wyleczenie lub uniknięcie zabiegu operacyjnego. .