Blog

Zwyrodnienie biodra

Pod medyczną nazwą “koksartroza” kryje się dość powszechna choroba zwyrodnieniowa, która obejmuje staw biodrowy. Początkowo wywołuje ona ból, ogranicza sprawność, aby po pewnym czasie doprowadzić do inwalidztwa. Najlepszym sposobem leczenia jest endoproteza czyli wymiana stawu biodrowego na sztuczny, co pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów.

Koksartroza polega na stopniowym i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej, co prowadzi do zwiększonego tarcia kości w stawie. Ponadto wokół tworzą się wyrośla kostne, zwane osteofitami, które ograniczają zakres ruchu i przyśpieszają niszczenie stawu. Zmiany w stawie biodrowym mogą być pierwotne i wtórne.

Przyczyny pierwotne zwyrodnienia biodra nie są dotychczas poznane, zaś wśród wtórnych wymienić można wady rozwojowe stawu biodrowego (dysplazję), nadwagę i otyłość, nieprawidłową dietę, cukrzycę czy sumujące się przeciążenia m.in. podczas dźwigania.

Pierwszym objawem choroby jest ból, który lokalizuje sie w pachwinie i biodrze. Pojawia się on w związku z obciążaniem stawu (wstawanie, chodzenie). Często ból promieniuje do kolana. W miarę postępu choroby staw biodrowy zmniejsza swoją ruchomość, a chory aby uniknąć przykrych dolegliwości zaczyna utykać. Każdy ból w okolicy biodra należy skonsultować z lekarze ortopedą, gdyż może mieć on inne źródło (np. zmiany w kręgosłupie czy kolanie).

Od zawsze wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zatem w przypadku początkowych zmian zwyrodnieniowych biodra szczególnie należy zadbać o właściwą wagę ciała. Nie należy wstydzić się chodzić o lasce, która doskonale odciąża schorowany staw. Pomocne są także ćwiczenia poprawiające ruchomość biodra, zabiegi fizykoterapeutyczne czy gimnastyka ogólnoustrojowa.

W okresach nasilenia bólu należy sięgnąć po leki przeciwbólowe zlecone przez lekarza. Choroba zwyrodnieniowa w zaawansowanym stadium wymaga wymiany stawu na sztuczny, a więc wszczepienia endoprotezy. Jest to jedyny skuteczny sposób na przywrócenie sprawności stawu i powrót chorego do codziennej aktywności.