Blog

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Choroby tarczycy to wciąż rosnący problem zdrowotny, który dotyka szerokiej grupy pacjentów. Szacuje się, że co 5. Polak ma chorą tarczycę, a większy odsetek stanowią kobiety. Często objawy chorej tarczycy są lekceważone, gdyż należą do nich m.in. ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia czy problemy z wagą ciała. Pacjenci dowiadują się o chorobie tarczycy podczas rutynowych badań krwi, które stanowią podstawę jej diagnostyki. Ponadto badanie USG oraz biopsja to ważne diagnostycznie badania, obrazujące pracę tego ważnego dla nas narządu, który kontroluje cały metabolizm ustroju.

Rola tarczycy dla organizmu
Tarczyca to niewielki narząd położony w przedniej części szyi tuż pod skórą. Gruczoł ten zbudowany jest z dwóch płatów oraz łączącej ich węziny. Tarczyca produkuje niezwykle ważne dla życia hormony, które sterują całym metabolizmem naszego organizmu. Kontrolują przemianę materii i energii w ustroju, wpływają także na gospodarkę wapniem. Jej niedoczynność prowadzi do spadku tempa metabolizmu, czujemy się wówczas apatyczni, zmęczeni, senni, skóra, włosy i paznokcie są suche i łamliwe. Ponadto mamy problemy z nadwagą lub otyłością. W przypadku nadczynności tarczycy zwiększa się tempo metabolizmu, co objawia się bezsennością, zwiększoną nerwowością, szybkim biciem serca, zaburzeniami jego rytmu, często pojawia się także wole lub wytrzeszcz oczu.

USG tarczycy
Z racji dogodnego położenia tarczycy na szyi gruczoł ten świetnie nadaje się do obrazowania metodą USG (ultrasonografii). Może być badana w każdej chwili, bez specjalnego przygotowania się przez pacjenta. Często przy chorobach tarczycy ulega ona powiększeniu, czego przejawem jest wole na szyi. Badanie USG ocenia budowę tarczycy oraz wszelkie jej nieprawidłowości, jak zapalenie tego gruczołu, wrodzone anomalie (brak lub niedorozwój tarczycy lub brak jej płata) czy ocenia obecność i charakter guzków w jej wnętrzu. Guzki mogą być nieaktywne albo wykazywać nieprawidłowości, co kwalifikuje je do nakłucia (biopsji).

Biopsja cienkoigłowa tarczycy
Gdy w USG lekarz wykryje guzek lub guzki ocenia ich budowę i charakter, a następnie podejmuje decyzję o ich nakłuciu. Biopsję wykonuje się cienką igłą stale pod kontrolą USG. Ból a raczej dyskomfort jest porównywalny do tego przy pobieraniu krwi. Pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać do tego badania – nie musi być na czczo i powinien przyjąć swoje stałe leki. Powinien jednak poinformować lekarza o przyjmowaniu leków, które rozrzedzają krew.
Do biopsji kwalifikuje się guzki, które przekraczają 1 cm przynajmniej w jednym wymiarze lub mniejsze, jeżeli ich wygląd lub tempo wzrastania mają podwyższone ryzyko złośliwości. W przypadku wola wieloguzkowego lekarz typuje do biopsji najbardziej podejrzane zmiany. Warto wiedzieć, że niekiedy w przypadku mnogich guzków lub dużych zmian biopsja musi być powtarzana kilkukrotnie, tak aby z jak największym prawdopodobieństwem wykluczyć obecność nowotworu w zmianie.

Biopsja tarczycy jest badaniem bezpiecznym i małoinwazyjnym. badaniem. Nigdy nie opisano rozsiewu nowotworu wzdłuż toru igły, a do możliwych, ale bardzo rzadkich powikłań należy ból i obrzęk miejsca nakłucia, krwiak, zakażenie.
Pobrany podczas biopsji materiał poddaje się następnie wnikliwej ocenie histopatologicznej. Na tej podstawie patomorfolog klasyfikuje zmianę do jednej z sześciu kategorii klasyfikacji Bethesda. Otrzymany wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, tak aby ustalić dalsze postępowania. Może ono obejmować dalsze monitorowanie zmiany w USG (za 3, 6, 12 lub 18 miesięcy), ponowną biopsję lub skierowanie do zabiegu operacyjnego.