Blog

Badanie USG bioderek niemowląt

Badanie USG bioderek u niemowląt metodą Grafa jest obecnie najczęściej stosowaną metodą pozwalającą na wczesne wykrycie oraz monitorowanie leczenia dysplazji stawu biodrowego.

Kiedy robić USG bioderek?

Badanie to należy przeprowadzić u ortopedy po 4 tygodniu życia dziecka (najlepiej między 6 a 8 tygodniem życia) i jest badaniem profilaktycznym, całkowicie bezpiecznym dla dziecka. Pozwala wykluczyć lub wykryć nieprawidłowości w rozwoju stawów biodrowych i dla dobra dziecka należy z niego skorzystać i traktować, jako badanie obowiązkowe.

Dysplazja stawu biodrowego to niedorozwój panewki stawu biodrowego, która staje się zbyt płytka, aby pokryć głowę kości udowej. W wyniku tego dochodzi do zwichnięcia stawu co w konsekwencji prowadzi do kalectwa.

Dlaczego należy wykonać USG stawów biodrowych?

U niemowląt stawy biodrowe zbudowane są z chrząstki, która jest dość plastyczna i może ulegać odkształcaniu. U około 5% dzieci, panewka jednego lub obu stawów biodrowych może być spłaszczona – jeśli taka wada nie zostanie wykryta może to doprowadzić nawet do kalectwa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań USG stawów biodrowych oraz wizyty u ortopedy.

Ile razy należy powtarzać badanie?

badaniu USG stawów biodrowych ocenia się stopień ich dojrzałości; jeśli badanie wykonane jest przed 3 miesiącem życia i otrzymujemy wynik Ia lub Ib to znaczy, że bioderka na ten moment są prawidłowe i dojrzałe w stosunku do wieku rozwojowego. Wynik IIb oznacza pewną niedojrzałość jednak w zakresach fizjologicznych i nie jest wymagane specjalne leczenie a jedynie przestrzeganie wskazań profilaktycznych w codziennej pielęgnacji.
Jeżeli w badaniu przed ukończeniem 3 miesięcy maluch otrzymał ocenę IIa i w kolejnym badaniu po 3 miesiącu ta sytuacja nie uległa zmianie oznacza to, że bioderka kwalifikują się już do leczenia. Wynik III i IV także oznacza dysplazję i te stopnia kwalifikują się do leczenia.

Jak dbać o stawy biodrowe u niemowląt?

Najważniejszym elementem profilaktyki dysplazji stawów biodrowych jest utrzymywanie nóżek dziecka w pozycji „żabki” czyli zgiętych i odwiedzionych w stawach biodrowych. Taką pozycję łatwo uzyskać poprzez:

  • Szerokie pieluszkowanie (pielucha między udami utrzymuje nóżki w pozycji żabki)
  • Nosząc malucha, staraj się utrzymywać jego nóżki rozstawione na boki i swobodnie zgięte.
  • Jeżeli nosisz dziecko w pozycji pionowej, zadbaj, aby jego nóżki były ustawione swobodnie na boki (w odwiedzeniu) i w zgięciu. Młodsze dzieci powinny szeroko obejmować rodzica nogami, siedząc na brzuchu, a starsze niemowlęta można też nosić na biodrze
  • Podczas zabawy okresowo układaj dziecko na brzuchu, co sprzyja prawidłowemu ułożeniu nóżek w rozstawieniu na boki. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać go wówczas bez opieki i nie układać w takiej pozycji do snu.